• Посилання скопійовано

Вартість капітального ремонту збільшує первісну вартість ОЗ, а поточного ремонту - включається до витрат

Які форми актів слід застосовувати для проведення поточних та капітальних ремонтів обладнання і об'єктів стаціонарних приміщень. Який порядок складання дефектних актів? Які витрати потрібно відносити до вартості об'єктів, а які на витрати підприємства?

При відображенні в бухобліку підприємства витрат, пов’язаних з ремонтом та поліпшенням (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) об’єктів основних засобів слід застосовувати П(С)БО 7, що затверджене наказом Мінфіну від 27.04.2000 р. №92 та Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561.

Згідно з п. 14 та п. 15 П(С)БО 7, ремонти основних засобів діляться на:

  • поліпшення (капітальний ремонт);
  • підтримання в робочому стані (поточний ремонт).

Витрати на ремонт, пов’язані з поліпшенням основних засобів (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від їх використання, вважаються капітальними і збільшують первісну вартість основних засобів, а відповідно, і суму амортизації, що буде нараховуватись після закінчення капітального ремонту.

Витрати, що здійснюються для підтримання основних засобів у робочому стані (проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування, ремонту тощо) та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, вважаються поточним ремонтом і включаються до складу витрат звітного періоду. Відповідно  на суму амортизації такі витрати не впливають.

Але П(С)БО 7 не передбачає порядку визначення майбутніх економічних вигід. Пунктом 29 Методрекомендацій №561 визначено, що рішення про характер та ознаки здійснюваних підприємством робіт, тобто чи призведуть вони у майбутньому до збільшення економічних вигід, чи здійснюються вони для підтримання об’єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, приймається керівником підприємства.

Головні принципи обліку поточного та капітального ремонтів у податковому обліку залишаються такими ж, як і в бухобліку: вартість капітального ремонту збільшує первісну вартість основного засобу та збільшує суму податкової амортизації, а вартість поточного ремонту включається до витрат у бухобліку та не приймає участі у коригуванні фінрезультату до оподаткування згідно п. 138.1 та п. 138.2 ПКУ.

Прийняття закінчених робіт з ремонту (поточного, капітального) або поліпшення ОЗ оформляється актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів форми №ОЗ-2 або ж її аналогами, форми яких затверджено наказом Мінфіну від 13.09.2016 р. №818 (п. 28 Методрекомендацій №561). При цьому підприємствам ніхто не забороняє користуватися також і іншими первинними документами, форма яких відрізняється від законодавчо встановлених, але які містять необхідні для первинного документа реквізити. Акт, підписаний працівником підприємства, уповноваженим на приймання ОЗ, і представником ремонтної служби підприємства, що виконала ремонт або поліпшення, передають до бухгалтерії підприємства. Після цього акт підписується головним бухгалтером і затверджується керівником підприємства, організації або уповноваженими на те особами.

Якщо ремонт або поліпшення виконує стороння організація, акт складають у двох примірниках. Тоді другий примірник передають підприємству, що виконало поліпшення або ремонт (наказ Міністерства статистики України «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 29.12.95 р. №352).

Дефектний акт складається  у разі коли при перевірці житлового приміщення, заводу, транспортного засобу  виявлені недолікі. Він повинен складатися за наступним принципом:

  • зазначається місце де було виявлено такий дефект, також число складання акту;
  • вказується всі можливі принципи за якими треба робити капітальний ремонт, тощо

При складані акту повинні бути присутніми такі особи:

  • комісія (хто є начальником її);
  • члени комісії котрі є присутні, а саме  головний спеціаліст по такому питанню, начальник. Вказуються дані людей хто проводив обслідування і адресу  приміщення котре обглядалося. 

Вписуються такі речі як:

  • зробити у приміщенні звукоізоляцію (вказується у яких саме кабінетах поміняти вікна);
  • зробити ремонт;
  • заміна дверей (зазначаються кабінети) тощо.

Всі ці дороблення вказуються в акті. Головою комісії є директор, при цьому акт також підписують всі члени комісії котрі були присутні під час перевірки приміщення.

У перевірці зазначається про: фундамент, стіни, покриття підлоги і стін, сходи, підвал, балкон (якщо є у наявності), трансформатори, електропроводи які є у приміщенні. Зазначається процент зносу до ремонту і вказується процент який має бути після проведення робіт.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»