• Посилання скопійовано

Вартість капітального ремонту збільшує первісну вартість ОЗ, а поточного ремонту - включається до витрат

Які форми актів слід застосовувати для проведення поточних та капітальних ремонтів обладнання і об'єктів стаціонарних приміщень. Який порядок складання дефектних актів? Які витрати потрібно відносити до вартості об'єктів, а які на витрати підприємства?

При відображенні в бухобліку підприємства витрат, пов’язаних з ремонтом та поліпшенням (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) об’єктів основних засобів слід застосовувати П(С)БО 7, що затверджене наказом Мінфіну від 27.04.2000 р. №92 та Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561.

Згідно з п. 14 та п. 15 П(С)БО 7, ремонти основних засобів діляться на:

  • поліпшення (капітальний ремонт);
  • підтримання в робочому стані (поточний ремонт).

Витрати на ремонт, пов’язані з поліпшенням основних засобів (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від їх використання, вважаються капітальними і збільшують первісну вартість основних засобів, а відповідно, і суму амортизації, що буде нараховуватись після закінчення капітального ремонту.

Витрати, що здійснюються для підтримання основних засобів у робочому стані (проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування, ремонту тощо) та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, вважаються поточним ремонтом і включаються до складу витрат звітного періоду. Відповідно  на суму амортизації такі витрати не впливають.

Але П(С)БО 7 не передбачає порядку визначення майбутніх економічних вигід. Пунктом 29 Методрекомендацій №561 визначено, що рішення про характер та ознаки здійснюваних підприємством робіт, тобто чи призведуть вони у майбутньому до збільшення економічних вигід, чи здійснюються вони для підтримання об’єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, приймається керівником підприємства.

Головні принципи обліку поточного та капітального ремонтів у податковому обліку залишаються такими ж, як і в бухобліку: вартість капітального ремонту збільшує первісну вартість основного засобу та збільшує суму податкової амортизації, а вартість поточного ремонту включається до витрат у бухобліку та не приймає участі у коригуванні фінрезультату до оподаткування згідно п. 138.1 та п. 138.2 ПКУ.

Прийняття закінчених робіт з ремонту (поточного, капітального) або поліпшення ОЗ оформляється актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів форми №ОЗ-2 або ж її аналогами, форми яких затверджено наказом Мінфіну від 13.09.2016 р. №818 (п. 28 Методрекомендацій №561). При цьому підприємствам ніхто не забороняє користуватися також і іншими первинними документами, форма яких відрізняється від законодавчо встановлених, але які містять необхідні для первинного документа реквізити. Акт, підписаний працівником підприємства, уповноваженим на приймання ОЗ, і представником ремонтної служби підприємства, що виконала ремонт або поліпшення, передають до бухгалтерії підприємства. Після цього акт підписується головним бухгалтером і затверджується керівником підприємства, організації або уповноваженими на те особами.

Якщо ремонт або поліпшення виконує стороння організація, акт складають у двох примірниках. Тоді другий примірник передають підприємству, що виконало поліпшення або ремонт (наказ Міністерства статистики України «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 29.12.95 р. №352).

Дефектний акт складається  у разі коли при перевірці житлового приміщення, заводу, транспортного засобу  виявлені недолікі. Він повинен складатися за наступним принципом:

  • зазначається місце де було виявлено такий дефект, також число складання акту;
  • вказується всі можливі принципи за якими треба робити капітальний ремонт, тощо

При складані акту повинні бути присутніми такі особи:

  • комісія (хто є начальником її);
  • члени комісії котрі є присутні, а саме  головний спеціаліст по такому питанню, начальник. Вказуються дані людей хто проводив обслідування і адресу  приміщення котре обглядалося. 

Вписуються такі речі як:

  • зробити у приміщенні звукоізоляцію (вказується у яких саме кабінетах поміняти вікна);
  • зробити ремонт;
  • заміна дверей (зазначаються кабінети) тощо.

Всі ці дороблення вказуються в акті. Головою комісії є директор, при цьому акт також підписують всі члени комісії котрі були присутні під час перевірки приміщення.

У перевірці зазначається про: фундамент, стіни, покриття підлоги і стін, сходи, підвал, балкон (якщо є у наявності), трансформатори, електропроводи які є у приміщенні. Зазначається процент зносу до ремонту і вказується процент який має бути після проведення робіт.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025457
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520