• Посилання скопійовано

Розрахунок амортизації після модернізації

Підприємство здійснило дообладнання основного засобу. На час дообладнання основний засіб продовжував працювати, з експлуатації не виводився. Як правильно розраховувати амортизацію після дообладнання?

Згідно з визначенням наведеним у П(С)БО 7, амортизація - це систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації). При цьому, вартість, яка амортизується - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості.

Нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем переведення його (об'єкта основних засобів) на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання. 

Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання. 

Виходить, що якщо об'єкт основних засобів був вилучений з експлуатації через його, наприклад, модернізацію, що була здійснена протягом одного місяця, то в бухобліку нарахування амортизації не припиняється, і вона нараховується повністю за весь місяць, навіть якщо роботи з модернізації були розпочаті першого числа місяця, а закінчені в останній день місяця.

Відповідно до вимог п. 14 П(С)БО 7 витрати, пов'язані з поліпшенням об'єктів основних засобів, збільшують їхню первісну (а отже, і залишкову) вартість. Відповідно підсумкову (кінцеву) суму витрат, що підприємство здійснило на поліпшення об'єкта, можна визначити тільки після закінчення відповідних робіт. В П(С)БО 7 наразі немає конкретної норми, що регулює з якого саме місяця підприємство повинно здійснити перерахунок амортизації в зв’язку з модернізацією основних засобів. Але така норма є в п. 26 Методрекомендацій з бухобліку ОЗ. Наголошується, що нарахування амортизації виходячи з нової залишкової вартості починається з місяця, наступного за місяцем таких змін (збільшення вартості).   

Як відомо, поліпшення об'єктів основних засобів спричиняє не тільки підвищення його первісної вартості. Воно, як правило, супроводжується збільшенням терміну корисного використання (експлуатації) такого об'єкта, оскільки відповідно до вимог п. 25 П(С)БО 7 строк корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів переглядається в разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання. При цьому нарахування амортизації виходячи із нового строку корисного використання проводиться у місяці наступному за місяцем в якому відбулась зміна такого строку. 

Таким чином, нарахування амортизації основних засобів за новими параметрами – збільшеною первісною вартістю та новим строком корисного використання – здійснюватиметься з місяця, наступного за місяцем, в якому проведено дообладнання основних засобів. Зверніть увагу, що при цьому буде амортизуватись залишкова вартість основного засобу, яка визначена як різниця між збільшеною первісною вартістю та вже накопиченою амортизацією на початок місяця, наступного за місяцем, в якому проведено дообладнання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025142
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025432
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520