• Посилання скопійовано

Розрахунок амортизації після модернізації

Підприємство здійснило дообладнання основного засобу. На час дообладнання основний засіб продовжував працювати, з експлуатації не виводився. Як правильно розраховувати амортизацію після дообладнання?

Згідно з визначенням наведеним у П(С)БО 7, амортизація - це систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації). При цьому, вартість, яка амортизується - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості.

Нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем переведення його (об'єкта основних засобів) на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання. 

Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання. 

Виходить, що якщо об'єкт основних засобів був вилучений з експлуатації через його, наприклад, модернізацію, що була здійснена протягом одного місяця, то в бухобліку нарахування амортизації не припиняється, і вона нараховується повністю за весь місяць, навіть якщо роботи з модернізації були розпочаті першого числа місяця, а закінчені в останній день місяця.

Відповідно до вимог п. 14 П(С)БО 7 витрати, пов'язані з поліпшенням об'єктів основних засобів, збільшують їхню первісну (а отже, і залишкову) вартість. Відповідно підсумкову (кінцеву) суму витрат, що підприємство здійснило на поліпшення об'єкта, можна визначити тільки після закінчення відповідних робіт. В П(С)БО 7 наразі немає конкретної норми, що регулює з якого саме місяця підприємство повинно здійснити перерахунок амортизації в зв’язку з модернізацією основних засобів. Але така норма є в п. 26 Методрекомендацій з бухобліку ОЗ. Наголошується, що нарахування амортизації виходячи з нової залишкової вартості починається з місяця, наступного за місяцем таких змін (збільшення вартості).   

Як відомо, поліпшення об'єктів основних засобів спричиняє не тільки підвищення його первісної вартості. Воно, як правило, супроводжується збільшенням терміну корисного використання (експлуатації) такого об'єкта, оскільки відповідно до вимог п. 25 П(С)БО 7 строк корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів переглядається в разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання. При цьому нарахування амортизації виходячи із нового строку корисного використання проводиться у місяці наступному за місяцем в якому відбулась зміна такого строку. 

Таким чином, нарахування амортизації основних засобів за новими параметрами – збільшеною первісною вартістю та новим строком корисного використання – здійснюватиметься з місяця, наступного за місяцем, в якому проведено дообладнання основних засобів. Зверніть увагу, що при цьому буде амортизуватись залишкова вартість основного засобу, яка визначена як різниця між збільшеною первісною вартістю та вже накопиченою амортизацією на початок місяця, наступного за місяцем, в якому проведено дообладнання.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202431
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202428
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202430
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024130