• Посилання скопійовано

Реквізит "підстава для здійснення операцій" не відноситься до обов’язкових реквізитів первинного документу

Підприємство уклало договір позики з фінансовою компанією (ФК1), яка пізніше уклала договір факторингу з іншою фінансовою компанією (ФК2) та надіслала повідомлення про укладання такого договору. Компанія (ФК2) нарахувала відсотки за договором позики, але в акті нарахування відсотків вказала не цей договір як підставу, а договір факторингу. Чи можна ключати до складу витрат ці відсотки?

Запитання:

Підприємство уклало договір позики з фінансовою компанією (ФК1). Ця компанія уклала договір факторингу з іншою фінансовою компанією (ФК2) та надіслала  повідомлення про укладання такого договору. Компанія (ФК2) нарахувала відсотки за договором позики, але в акті нарахування відсотків вказала не цей договір як підставу, а договір факторингу. Чи можна боржнику включати до складу витрат ці відсотки? В акті нарахування відсотків серед реквізитів первинного документа, яку підставу вважати правильною: первинний договір позики чи договір факторингу? 

Відповідь:

Заміна кредитора в зобов’язані є уступкою права вимоги або факторингом. Відповідно до ст. 1077 ЦКУ за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). 

Боржник, в даному випадку підприємство позичальник коштів зобов'язаний здійснити платіж факторові (за умовами запитання це фінустанова - ФК2) за умови, що він одержав від клієнта (за умовами запитання це фінустанова - ФК1) або фактора письмове повідомлення про відступлення права грошової вимоги факторові і в цьому повідомленні визначена грошова вимога, яка підлягає виконанню, а також названий фактор, якому має бути здійснений платіж. 

Згідно з ч. 2 ст. 517 ЦКУ  підприємство має право не виконувати свого обов'язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов'язанні. Отже, за ч. 2 ст. 1082 ЦКУ підприємство має право вимагати від фактора надання йому в розумний строк доказів того, що відступлення права грошової вимоги мало місце. Це може бути письмове повідомлення або копія договору.

Відповідно до ч.1 ст. 512 ЦКУ кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Звідси можна зробити висновок, що з правової точки зору для підприємства-боржника факторинг є не чим іншим, як заміною сторін у зобов’язаннях, і жодних бухгалтерських та податкових наслідків не спричиняє. Але обов'язкові реквізити, які повинні зазначатись у первинному документі відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88 наступні:

  • назва документа (форми); 
  • дата складання; 
  • назва підприємства, від імені якого складено документ; 
  • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; 
  • посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; 
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Крім того п. 2.4 Положення №88 уточнює, що до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо. Отже, робимо висновок, що такий реквізит, як  "підстава для здійснення операцій" не відноситься до обов’язкових реквізитів. Хоча для фактора (за умовами запитання це фінустанова — ФК2) підставою для складання підтвердного документа є договір факторингу. 

Слід зазначити, що з 1 січня 2018 року передбачаються зміни до ст. 9 Закону про бухоблік (05.10.2017 р. ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). А саме: "Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що вони не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про: дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо". 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202423
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202420
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.20241 111