• Посилання скопійовано

Витрати на авто у підприємця-"загальносистемника"

ФОП здійснює діяльність у сфері продажу нафтопродуктів використовує транспортні засоби марки DAF. Чи належать транспортні засоби до ОЗ подвійного призначення? Чи є право включити до складу витрат: вартість ремонту, запчастин, послуг з обслуговування автотранспорту, що використовується в госпдіяльності?

Запитання:

ФОП здійснює діяльність у сфері продажу нафтопродуктів використовує транспортні засоби:

  • марка DAF XF модель 105.410 тип – сідловий тягач-Е, н/причіп-паливоцистерна-Е;
  • марка DAF СF модель 75.310 тип – цистерна-С;
  • марка DAF XF модель 95.43 тип – сідловий тягач-Е, н/причіп-паливоцистерна-Е.

1) Чи належать вищезазначені автотранспортні засоби до основних засобів подвійного призначення?

2) Чи маю право включити до складу витрат: вартість ремонту, запчастин, послуг з обслуговування вищезазначеного автотранспорту, що використовується в господарській діяльності?

 

Відповідь: 

1) Чи належать вищезазначені автотранспортні засоби до основних засобів подвійного призначення?

До основних засобів подвійного призначення належать зокрема легкові та вантажні автомобілі (пп. 177.4.6 ПКУ).

Це означає, що в першу чергу слід розібратись із термінами. Згідно з ст. 1 Закону про автомобільний транспорт "автомобіль" -  це колісний транспортний засіб, який приводиться в рух джерелом енергії, має не менше чотирьох коліс, призначений для руху безрейковими дорогами і використовується для перевезення людей та (чи) вантажів, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт. 

Термін "автомобільний транспортний засіб" набагато ширше поняття. Це колісний транспортний засіб, зокрема автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп, який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій.

В Законі є окреме визначення термінів "автомобіль вантажний" та "автомобіль легковий".

Автомобіль вантажний - це автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів. 

"Причіп" - це транспортний засіб без власного джерела енергії, пристосований для буксирування автомобілем. Враховуючи визначення "автомобіль" причіп хоч і є транспортним засобом, проте за своїми ознаками не відноситься до автомобіля. Аналогічне твердження можна зробити і до такого транспортного засобу, як цистерна.

Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону про автомобільний транспорт при державній реєстрації вантажних автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника, наприклад: вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон тощо. Тому вважаємо, що остаточне визначення чи відноситься данний об’єкт до вантажного автомобіля можна зробити на підставі такого уточнення у реєстраційних документах на транспортний засіб.

У пп. 177.4.6 ПКУ чітко сказано, заборона на витрати та амортизацію легкових та вантажних автомобілів.

Але нажаль у податкових органів фіскальний підхід. В ІПК від 25.07.2017 р. №1351/Б/99-99-13-01-02-14/ІПК повідомляється, що підприємець на загальній системі оподаткування не має право включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням його господарської діяльності, амортизаційні відрахування з вартості вантажних автомобілів, у т.ч сідельних тягачів та напівпричепів, які призначені для перевезення вантажів. Фіскали відносять до вантажних автомобілів всі колісні транспортні засоби, які перевозять вантажі.

Отже, до складу витрат підприємця не включаються витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення, в т.ч. вантажного автомобіля (пп. 177.4.5 ПКУ). Такі об’єкти не можуть амортизуватись в обліку підприємця (пп. 177.4.6 ПКУ).

 

2) Чи є право включити до складу витрат: знос шин, вартість ремонту, запчастин, послуг з обслуговування вищезазначеного автотранспорту, що використовується в господарській діяльності?

Згідно з п. 26 Правил експлуатації колісних транспортних засобів №550 (наказ Мінінфракструктури від 26.07.2013 р. №550)  утримання транспортного засобу - це забезпечення державної реєстрації, дотримання умов безпечності технічного та санітарного стану, проведення обов'язкового технічного контролю, своєчасного виконання технічного обслуговування і ремонту, охорони, передання транспортного засобу та його швидкозношуваних складників на утилізацію або видалення відповідно до законодавства.

І як зазначають податкові органи, витрати на утримання вантажних автомобілів, зокрема витрати на технічне обслуговування і ремонт не відносяться до складу витрат підприємця (див. ІПК від 11.10.2017 р. №2220/А/99-99-13-01-02-14/ІПК).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025112
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202572
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025484