• Посилання скопійовано

Простій орендованих основних засобів - негосподарська діяльність?

Юрособа (платник ПДВ та єдиного податку) здійснила ввіз спецмашини та обладнання. На митницю було сплачено мито та ПДВ за три місяці, але основні засоби поки не використовуються через простій. Чи є простій негосподарською діяльністю? Чи виникає необхідність нарахування ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ?

Згідно з п. 198.5 ПКУ податкові зобов’язання нараховуються, у разі, якщо товари чи послуги призначаються для їх використання або починають використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю підприємства. При цьому згідно з пп. 14.1.36 ПКУ господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу. 

В свою чергу визначення поняття простою наводиться тільки в КЗпП. Згідно ст. 34 КЗпП простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Тобто, фактично, вважати простій обладнання негосподарською діяльності немає підстав, оскільки такі основні засоби орендувались саме з метою проведення господарської діяльності (отримання прибутку). При цьому варто зважати, що мова у п. 198.5 ПКУ йде саме про використання таких товарів/послуг в негосподарській діяльності, наразі ж, такого використання не відбувається. Відповідно не виникає і підстав для нарахування податкових зобов’язань згідно з п. 198.5 ПКУ. Якщо ж керівник підприємства приймає рішення, що такі орендовані основні засоби в майбутньому не будуть використовуватись в господарській діяльності, то відповідно виникає й обов’язок нарахування податкових зобов’язань за раніше відображеним податковим кредитом. Таке рішення повинно бути зафіксовано, наприклад, наказом керівника. Підприємство в такому випадку складає зведену "компенсуючу" податкову накладну з типом причини 13 (див. п. 11 Порядку №1307). ІПН покупця вказується умовний 600000000000. 

Однак, варто зважати на те, що згідно з п. 7 П(С)БО 16, витрати визнаються витратами певного періоду  одночасно  з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Отже, відобразити витрати на оренду такого обладнання та мито в бухобліку можна буде тільки в тому періоді, в якому підприємство отримає дохід від їх використання, а до цього моменту їх можна обліковувати на рахунку 39 "Витрати майбутніх періодів" з подальшим списанням за призначенням – коли підприємство почне отримувати доходи.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025145
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025439
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520