• Посилання скопійовано

Фінансова допомога не повертається майном

Підприємство (загальна система оподаткування) отримало безпроцентну поворотну фіндопомогу від сільгосппідприємства (платника ПДВ, але не платника податку на прибуток). Цю фіндопомогу підприємство хоче повернути майном. Чи можна так зробити? Як це відобразити в обліку? Чи з'являтимуться податкові зобов'язання?

Відповідно до ч.1 ст. 1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. 

Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого ж  роду та такої ж якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 1049 ЦКУ).

Загалом, ЦКУ не передбачає можливості заміни боргових зобов’язань зі сплати коштів на боргові зобов’язання з передачі у власність ТЗ у разі невиконання вимог з повернення позикових коштів, навіть якщо сторони прописали це в договорі. Адже, в позику надаються або кошти, або речі з поверненням цих же речей або аналогічних (речей  того ж роду та такої ж якості).

Для таких випадків, існують інші договірні схеми - наприклад, сторони у договорі можуть забезпечити виконання зобов’язань за договором позики шляхом закладу (застави рухомого майна — ч.2 ст. 575 ЦКУ, ст. 44 - 48 Закону про заставу).

На нашу думку, якщо сторони передбачили у договорі умови, які передбачають повернення позики не грошима, а рухомим майном, то слід змінити або доповнити договір (предмет договору).

Наприклад, змінити предмет договору на зобов’язання однієї сторони надати в користування певну суму коштів на певний період зі сплатою процентів або без такої, а до зобов’язань іншої сторони віднести обов’язок повернути рухоме майно такої ж вартості за оцінкою, станом на дату виконання договору або іншу дату, визначену сторонами.

Окрім того, слід врахувати наступне. У запитанні сказано, що сільськогосподарського підприємства, яке надавало позику є платником ПДВ, але не є платником податку на прибутку (отже, вочевидь, йдеться про платника єдиного податку). Якщо у договірній схемі приймає участь платник єдиного податку, то не можна ігнорувати пряму заборону, передбачену у п. 291.6 ПКУ - платники ЄП першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202411
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202418
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202422
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.20241 103