Цивільно-правові відносини за договорами лізингу регламентовані параграфом 6 глави 58 ЦКУ. Так, відповідно до ст. 806 ЦКУ за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених параграфом 6 глави 58 ЦКУ та законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки даним договором купівлі-продажу бульдозера не встановлено окрему плату за користування бульдозером протягом 6 місяців до остаточного розрахунку, то відносини сторін щодо користування бульдозером в цей період не відповідають визначенню договора лізингу (оренди). Натомість їх можна кваліфікувати як відносини за договором позички, що регулюються главою 60 ЦКУ. Зокрема, ст. 827 ЦКУ визначено, що за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. До договору позички застосовуються положення глави 58 ЦКУ щодо оренди (лізингу).
Визначення лізингу для цілей оподаткування наведено у пп. 14.1.97 ПКУ. Так, лізингова (орендна) операція – це господарська операція (крім операцій з фрахтування (чартеру) морських суден та інших транспортних засобів) фізичної чи юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних засобів у користування іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за плату та на визначений строк.
Лізингові (орендні) операції здійснюються у вигляді оперативного лізингу (оренди), фінансового лізингу (оренди), зворотного лізингу (оренди), оренди житла з викупом, оренди земельних ділянок та оренди будівель, у тому числі житлових приміщень. За умовами запитання господарська операція не може належати до зворотного лізингу (оренди), оренди житла з викупом, оренди земельних ділянок та оренди будівель. Отже, проаналізуємо особливості оперативного та фінансового лізингу.
Оперативний лізинг (оренда) – це господарська операція фізичної або юридичної особи, що передбачає передачу орендарю основного фонду, придбаного або виготовленого орендодавцем, на умовах інших, ніж ті, що передбачаються фінансовим лізингом (орендою).
Фінансовий лізинг (оренда) - господарська операція, що здійснюється фізичною або юридичною особою і передбачає передачу орендарю майна, яке є основним засобом згідно з ПКУ і придбане або виготовлене орендодавцем, а також усіх ризиків та винагород, пов'язаних з правом користування та володіння об'єктом лізингу.
Лізинг (оренда) вважається фінансовим, якщо лізинговий (орендний) договір містить одну з таких умов:
- об'єкт лізингу передається на строк, протягом якого амортизується не менш як 75 % його первісної вартості, а орендар зобов'язаний на підставі лізингового договору та протягом строку його дії придбати об'єкт лізингу з наступним переходом права власності від орендодавця до орендаря за ціною, визначеною у такому лізинговому договорі;
- балансова (залишкова) вартість об'єкта лізингу на момент закінчення дії лізингового договору, передбаченого таким договором, становить не більш як 25 % первісної вартості ціни такого об'єкта лізингу, що діє на початок строку дії лізингового договору;
- сума лізингових (орендних) платежів з початку строку оренди дорівнює первісній вартості об'єкта лізингу або перевищує її;
- майно, що передається у фінансовий лізинг, виготовлене за замовленням лізингоотримувача (орендаря) та після закінчення дії лізингового договору не може бути використаним іншими особами, крім лізингоотримувача (орендаря), виходячи з його технологічних та якісних характеристик.
За умовами запитання ця операція з продажу бульдозера не підпадає під визначення фінансового лізингу, оскільки не виконується жодна з вищенаведених умов. Також ця операція не підпадає і під визначення оперативного лізингу, оскільки за 6 місяців користування бульдозером постачальник не встановлює окрему плату за таке користування. Протягом цих 6 місяців покупець сплачує лише частину вартості самого бульдозера за договором купівлі-продажу.
ПКУ не містить окремих норм щодо оподаткування операції за відносинами позички, за якими не встановлено окрему плату за користування майном.
Отже, облік купівлі-продажу бульдозера за схемою, що описана у запитанні, обліковується в загальному порядку – як купівля-продажу у розстрочку, але при цьому слід пам'ятати, що право власності на бульдозера перейде до покупця лише після остаточної оплати.
Про те, як відобразити в обліку таку ситуацію і перехід права власності, ми писали тут>>>
В даному випадку за договором купівлі-продажу покупець має право користуватися придбаним основним засобом, тож він може списувати паливо, запчастини та інші матеріали, що використовуються для роботи бульдозера – у загальному порядку, а також відображати в обліку оплату праці водія та інших працівників, робота яких пов'язана з використанням бульдозера.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити