• Посилання скопійовано

За відсутності господарської діяльності юрособу можна ліквідувати або тимчасово призупинити

Як правильно закрити ТОВ? Які документи і дії для цього потрібні? Яку звітність потрібно подати та як бути з залишками на рахунках? Чи можливо просто тимчасово призупинити діяльність підприємства?

За наявності певних проблем на підприємстві, його засновники можуть стояти перед вибором: тимчасово припинити (призупинити) діяльність чи закрити підприємство?

Справа в тому, що чинне законодавство не оперує терміном "тимчасово припинити (призупинити) діяльність". Як правило, під цим терміном розуміється звільнення всіх працівників, продаж активів, обнулення рахунків з наступним поданням "пустої" податкової звітності. Переважно, такі підприємства існують протягом трьох років в такому підвішаному стані і згодом їх реанімують (за потреби).

В окремих випадках, такі підприємства припиняються — тобто проходять всю передбачену чинним законодавством процедуру припинення (ліквідації). 

При цьому для  тимчасово припинення (призупинення) діяльності не вимагається прийняття певних документів. Звісно, нічого не заважає засновникам прийняти рішення про тимчасове припинення (призупинення) діяльності.  Втім, таке рішення не подається до жодних державних органів, в т.ч. й до ДФС.

А ось при припиненні діяльності (ліквідації) слід вчинити наступні дії:

1. зібрати засновників та на загальних зборах (рішенням власника — у разі одного засновника) вирішити припинити діяльність (ліквідувати юрособу). На цих загальних зборах одночасно слід вирішити питання про призначення ліквідатора (ліквідаційну комісію);

2. направити повідомлення державному реєстратору - оригінал чи нотаріальну завірену копію рішення про ліквідацію ТОВ. 

Закон встановлює чіткий строк — три дні для письмового повідомлення державного реєстратора про припинення юрособи (ч. 1 ст. 105 ЦКУ). Відповідні відомості про те, що юрособа перебуває у процесі припинення, вносяться до ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань. Контролюючі органи дізнаються про це від державного реєстратора, зокрема, це йдеться про органи ДФС (пп. 67.1.1 ПКУ, п. 11.1. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженим Наказом Мінфіну від 09.12.2011 р.  №1588), ПФУ та органи статистики.

3. як правило, на дату прийняття рішення про ліквідацію (на дату загальних зборів учасників ТОВ) складається баланс та фінзвіт, що дає можливість виявити кредиторів та дебіторів ТОВ. Далі, голова ліквідаційної комісії чи ліквідатор самостійно в порядку та у строки, передбаченому Статутом, направляє кредиторам відповідні повідомлення з пропозицією пред'явити свої вимоги (ч. 4 ст.105 ЦКУ), а також вживає заходів щодо погашення заборгованості дебіторами. До повноважень ліквідаційної комісії також входить:

  • продаж усіх активів компанії;
  • задоволення вимог кредиторів;
  • проведення розрахунків з учасниками (засновниками) ТОВ у відповідності до розміру їх корпоративних прав;
  • оформлення ліквідаційного балансу товариства;
  • закриття всіх банківських рахунків;
  • отримання від органу ДФС довідки про відсутність заборгованості по сплаті податків, зборів;
  • сплати єдиного внеску;
  • передача до відповідної архівної установи документів, які підлягають тривалому зберіганню, знищення печаток, штампів.

4. процедура ліквідації завершується внесенням до ЄДР запису про припинення юрособи. Відповідно до п. 12 ст. 17 Закону №755  для державної реєстрації припинення юрособи  в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юрособи, прийнятого її учасниками або її відповідного органу, після закінчення процедури припинення (ліквідації), але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:

  • заява про державну реєстрацію припинення юрособи в результаті її ліквідації;
  • довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Оскільки всі повноваження по ліквідації, у т.ч. продаж активів, розпорядженням коштів на рахунку, погашення дебіторської заборгованості та стягнення кредиторської, виплата залишку коштів засновникам, передається ліквідатору разом зі всієї первинкою та документами фінансово-господарської діяльності, то подання податкової звітності у зв'язку з ліквідацією підприємства покладається на такого ліквідатора.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025455
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520