• Посилання скопійовано

Зміна строку корисного використання основного засобу: який порядок оформлення?

Підприємством придбано автомобіль вартістю 223520,89 грн. У липні 2015 р. його було введено в експлуатацію з терміном використання 10 років, прямолінійним методом нарахування амортизації та ліквідаційною вартістю 0 гривень. У 2017 р. прийнято рішення про зменшення терміну використання( до 7 років). Як оформити ці зміни? Як розрахувати амортизаційні відрахування в подальшому?

Відповідно до П(С)БО 7 строк корисного використання – це очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде  виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції робіт, послуг). Законодавчо не встановлено порядку розрахунку строку корисного використання об’єкта ОЗ (мінімальні строки встановлено лише ст. 138 ПКУ для цілей податкового обліку). Тож строк корисного використання встановлюється підприємством самостійно і в бухобліку нічим не обмежується, крім того, що він не повинен бути меншим за один рік (12 місяців).

Строк корисного використання встановлюється при введені об’єкта ОЗ в експлуатацію, при цьому законодавством не заборонено переглядати такий строк як в сторону збільшення так і в сторону зменшення, до того ж п. 25 П(С)БО 7 прописує методику такого перерахунку. 

Амортизація об’єкта ОЗ нараховується, виходячи з нового строку корисного використання, з місяця, наступного за місяцем зміни такого строку. При цьому раніше нарахована амортизація коригуванню не підлягає!

Оформлювати зміну строку корисного використання потрібно наказом керівника. 

Якщо розглядати наведені у запитанні данні, то виходить, що за травень 2017 р. амортизація розраховується ще з використання старого строку корисного використання (розмір амортизації становить 223520,89/10/12 = 1862,67 грн.). 

А з червня 2017 р. розмір амортизації буде становити 182542,15  / 62  = 2944,23 грн. Звісно, за умови, якщо щодо цього ОЗ зберігатиметься прямолінійний метод нарахування амортизації. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025109
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202572
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025484