• Посилання скопійовано

Етапи реєстрації неприбуткових організацій

З який етапів складається процес реєстрації неприбуткової організації?

Статус неприбуткової організації для юридичної особи має значення лише для цілей оподаткування податком на прибуток. Види неприбуткових організацій перелічені в пп. 133.4.6 ПКУ. Неприбуткові організації вносяться податківцями до відповідного реєстру. Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру визначено у Порядку №440.

Зокрема,  у ньому наведено вичерпний перелік ознак неприбутковості організацій – п. 4 Порядку №440. Наприклад, ознака 0036 – це благодійні організації, 0039 – асоціації та інші об’єднання юридичних осіб, 0043 - об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), асоціації власників жилих будинків і т.п.

Податківці надали свої роз’яснення до Порядку №440 у листі ДФСУ від 25.08.2016 р.№28602/7/99-99-15-02-01-17. Тож процес створення неприбуткової організації починається з вибору її цілей та ознаки неприбутковості, що відповідає обраним цілям.

1 етап – проведення установчих зборів та підготовка установчих документів неприбуткової організації.

На цьому етапі слід подбати про те, щоб установчі документи відповідали вимогам п. 133.4 ПКУ, а також вимогам до установчих документів певного виду неприбуткової організації. Наприклад, установчі документи благодійних організацій повинні визначати благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених Законом №5073, як основну мету її діяльності (пп. 3 ст. 1 Закону №5073).

Наведемо деякі види неприбуткових організацій та закони, що регулюють їх діяльність:

• благодійні організації - Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. №5073-VI;

• громадські об'єднання, політичні партії – Закон України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 р. №4572-VI;

• садові, дачні, гаражні кооперативи, житлово-будівельні кооперативи – Закон України «Про кооперацію» від 10.07.2003 р. №1087-IV;

• сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи – Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17.07.1997 р. №469/97-ВР;

• ОСББ - Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. №2866-III;

• професійні союзи, їх об'єднання – Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. №1045-XIV

• творчі спілки – Закон України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки» від 07.10.1997 р. №554/97-ВР;

• релігійні організації - Закон УРСР «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 р. №987-XII.

2 етап - державна реєстрація юридичної особи

Реєстрація неприбуткової організації як юридичної особи здійснюється згідно Закону про держреєстрацію державним реєстратором. Для державної реєстрації юрособи необхідно подати держреєстратору документи, перелік яких міститься у ст. 17 Закону про держреєстрацію. За бажанням заявника, заяву про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формою №1-РН можна подати під час держреєстрації, або зробити це пізніше. Форма заяви №1-РН затверджена у Додатку 1 до Порядку №440. До заяви за ф. №1-РН додаються копії документів, перелічених у п. 6 Порядку №440.

3 етап – включення до Реєстру неприбуткових організацій

Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду таких документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, вважаються для цілей оподаткування неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації – п. 4 Порядку №440. У цьому пункті не уточнено, які саме дні маються на увазі, тож на нашу думку, за замовчуванням слід розуміти календарні дні.

Якщо заява за ф. №1-РН та копії документів подаються під час державної реєстрації, то вони надаються державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію створення юридичної особи.

Якщо під час держреєстрації заява за ф. №1-РН не подавалася, її можна подати протягом  10 днів після держреєстрації, але вже в ДПІ за місцезнаходженням неприбуткової організації – в цьому випадку статус неприбуткової організації можна одержати з дня держреєстрації – п. 4 Порядку №440.

Якщо заява за ф. №1-РН буде подана пізніше, ніж через 10 днів після держреєстраціїї, то рішення про включення неприбуткової організації до Реєстру або відмову у включення приймається протягом 14 календарних днів з дня отримання контролюючим органом заяви за ф. №1-РН та копій документів.

Також пропонуємо ознайомитися зі спецвипуском «Неприбуткові організації», в якому надано відповіді на деякі питання щодо неприбуткових організацій.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»