За договорами найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 ЦКУ). За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч. 1 ст. 762 ЦКУ).
Втім загальних положень щодо визначення порядку чи встановлення розміру орендної плати у договорі недостатньо - багато питань є неврегульованими на законодавчому рівні, зокрема, щодо оплати комунальних платежів.
Отже, серед поширених варіантів встановлення орендної плати, які застосовуються на практиці, є:
1) сталий розмір орендної плати, визначеної сторонами в договорі, у складі якої вже врахована компенсація за комунальні платежі;
2) розмір орендної плати за користуванням нерухомим майном (його частиною) з компенсацією орендарем оплати за комунальними рахунками, що виставляються орендодавцю, окремо.
Перший варіант, як правило, застосовується в тих випадках, коли приміщення, яке здається в оренду, не обладнане окремими лічильниками.
В такому випадку вартість спожитих орендарем комунальних послуг пропонуються орендодавцями таким чином:
- водопостачання — пропорційно чисельності працівників підприємства-орендаря, що працюють в орендованому приміщенні;
- спожитої електроенергії — виходячи з потужності електроприладів і фактичного часу роботи;
- централізованого опалення — із співвідношення орендованої та загальної площ.
Адже питання плати за надані послуги з водопостачання та централізованого опалення*, у разі відсутності засобів обліку води і теплової енергії, вирішується розрахунково згідно з установленими нормативами (нормами) споживання:
- з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства;
- з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. м (куб. м) опалюваної площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.
Другий варіант передбачає укладення договору оренди приміщення, де визначений загальний (сталий) розмір орендної плати, який не залежить від розміру комунальних платежів. В такому разі про відшкодування комунальних сум на оплату тепла, води та електроенергії окремо ні в договорі, ні в акті не вказують. Сума окремо по орендарях не розраховується, хоча по суті, розрахунки за тепло та водопостачання орендодавцем здійснюються аналогічно до наведених вище нормативів — з розрахунку на одну особу за водопостачання та за 1 кв. м орендованого приміщення щодо тепла.
Таким чином, умови відшкодування та розрахунку комунальних послуг мають бути чітко обумовлені в договорі: або стала сума щомісяця, або складається акт окремо за оренду приміщення та окремо на відшкодування комунальних послуг (можливо, одним актом про надання послуг оренди з відшкодування комунальних платежів).
Якщо, як зазначено у запитанні, йдеться про встановлені лічильними на орендоване приміщення, то в такому разі слід у договорі оренди чітко прописати наступне:
1. сума орендної плати складається з безпосередньо оплати самої оренди приміщення - .... грн за 1 кв. м або загальна сума, скажімо, 2000 грн щомісяця;
2. відшкодування комунальних платежів здійснюється залежно від їх використання, що підтверджується показниками лічильників. При цьому до договору оренди додається Акт приймання-передачі приміщення в оренду орієнтовно наступного змісту:
“__________, в особі директора __________, що діє на підставі Статуту, (далі - Орендодавець), з однієї сторони, та ____________________, в особі директора _____________, що діє на підставі Статуту (далі - Орендар), надалі разом названі – «Сторони», а окремо - «Сторона», склали цей Акт приймання – передачі приміщення, надалі у тексті «Акт», до Договору оренди нерухомого майна від « __ » ________ 20__ р. №_______, надалі у тексті - «Договір», про наступне:
1. Орендодавець передав, а Орендар прийняв нежитлове приміщення загальною площею _____ кв.м. , що знаходиться за адресою: _______ (далі - «Об'єкт оренди»).
2. Об’єкт оренди передається в наступному стані:____________________________
3. Показники лічильників на момент передачі Об’єкта оренди в оренду становлять
лічильник ХХХХ показник ___________;
лічильник ХХХХ показник ___________;
лічильник ХХХХ показник ___________;
лічильник ХХХХ показник ___________.
4. Реквізити та підписи Сторін”
3. На виконання укладеного договору оренди приміщення складається Акт про надання послуг оренди з відшкодування комунальних платежів, який також має містити показники лічильників за місяць:
“__________, в особі директора __________, що діє на підставі Статуту, (далі - Орендодавець), з однієї сторони, та ____________________, в особі директора _____________, що діє на підставі Статуту (далі - Орендар), надалі разом названі – «Сторони», а окремо - «Сторона», склали цей Акт про надання послуг оренди про наступне:
1. Орендна плата за нежитлове приміщення загальною площею _____ кв. м, що знаходиться за адресою: _______ (далі - «Об'єкт оренди») за ________ місяць 20_ року склала ____________ (сума прописом _____) грн, в т.ч. ПДВ - _____ грн.
2. Показники лічильників за період з 01 по 31 число місяця оренди становлять
лічильник ХХХХ показник ___________ - сума до оплати з врахуванням вартості 1 куб газу ___ грн загально становить __________ грн;
лічильник ХХХХ показник ____________________________________;
лічильник ХХХХ показник ____________________________________;
лічильник ХХХХ показник ____________________________________.
3. Реквізити та підписи Сторін”.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити