• Посилання скопійовано

Як визначити нормальну потужність виробництва

Підприємство займається виробництвом готової продукції (помел, фасування борошна, круп). За П(С)БО 16 загальновиробничі витрати треба поділяти на змінні і постійні. Постійні – на розподілені та нерозподілені. Щоб визначити суму нерозподілених загальновиробничих витрат, треба встановити нормальну потужність виробництва. Як це зробити та якими документами оформити?

У п. 4 П(С)БО 16 визначено, що нормальна потужність - це очікуваний середній обсяг діяльності, що може бути досягнутий за умов звичайної діяльності підприємства протягом кількох років або операційних циклів з урахуванням запланованого обслуговування виробництва.

Величина нормальної виробничої потужності визначається підприємством самостійно.

За умовами запитання слід окремо визначити кількість  фасованого борошна та кількість фасованих круп за умови нормальної потужності обладнання, на якому випускається ця продукція.

Спочатку слід визначити нормальну потужність борошномельного обладнання, на якому здійснюється помел борошна, за умови його повного завантаження протягом всього робочого часу та експлуатації згідно з технічною документацією до обладнання. Дані для розрахунку беруться з технічної документації обладнання, а якщо їх немає, можна створити комісію та провести заміри нормальної потужності виробництва за день, кілька днів або місяць. Результати таких замірів рекомендуємо оформити відповідним актом у довільній формі, який підписується членами комісії та затверджується керівником підприємства.

Так само визначається нормальна потужність фасувального обладнання, з урахуванням обсягів надходження борошна з помелу за умови нормальної потужності борошномельного обладнання.

Нормальна потужність всього комплексу обладнання буде визначатись за найменшою потужністю – або борошномельного, або фасувального обладнання. Іншими словами, якщо ваше фасувальне обладнання здатне розфасувати більшу кількість борошна, ніж його здатне виробляти борошномельне обладнання, то нормальна потужність фасувального обладнання буде обмежена нормальною потужністю борошномельного. І навпаки.

Наприклад, виробництво фасованого борошна ведеться щодня без вихідних, обладнання працює з 9-00 до 17-00 без перерви. У технічній документації немає даних про нормальну потужність обладнання, тож протягом п’яти днів проводилися заміри роботи обладнання за умови його штатної роботи без аварій, простоїв та інших втрат продуктивності.  Щоденні результати замірів обсягів виробництва борошна в кг (цифри умовні):  9500, 9660, 10150, 10090, 9960 кг. Середньоденна нормальна потужність борошномельного виробництва склала: (9500 + 9660 + 10150 + 10090 + 9960)/5 = 9872 кг. Можна округлити цей показник, наприклад, до 9800 кг.

Заміри роботи фасувального обладнання (без обмеження кількості не фасованої продукції, тобто під час замірів, обладнання працює на повну потужність) показали, що середньоденна потужність фасування складає 15000 кг. Але, оскільки середньоденне нормальне надходження не фасованої продукції складає 9800 кг, то і нормальна потужність фасування також визнається на рівні 9800 кг.

У такі ж два етапи визначається і нормальна потужність виробництва та фасування круп.

Результати цієї роботи, дані технічної документації та актів замірів нормальної потужності будуть підставою для наказу керівника по підприємству, яким і буде затверджено величину нормальної потужності. Якщо відбудуться зміни в обладнанні, які вплинуть на його продуктивність, величину нормальної потужності слід буде переглянути.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202423
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202420
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.20241 111