• Посилання скопійовано

Продаж фізособою частки у статутному капіталі ТзОВ

Єдиний засновник ТзОВ - фізособа продає свою частку (100%) іншій фізособі в березні 2017 р. Які розрахунки і коли потрібно провести Товариству із таким засновником? Як бути із залишком поворотної фінансової допомоги від засновника, який продає свої права?

Юридичні моменти

Згідно зі ст. 51 Закону «Про господарські товариства» установчі документи ТОВ, крім відомостей, зазначених у ст. 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного фонду, порядок передання (переходу) часток у статутному фонді.

Відчуження учасником ТОВ своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Порядок відчуження частки учасника у статутному капіталі ТОВ передбачений ст. 147 ЦКУ та ст. 53 Закону «Про господарські товариства». Зокрема, учасник товариства має право відчужувати свою частку лише в тому випадку, якщо вона є оплаченою, неоплачені частки продавати не можна.

Продаж учасником своєї частки в статутному капіталі ТОВ призводить до зміни складу учасників ТОВ. Тому такий учасник має право продати належну йому частку, але після цього потрібно внести зміни до складу учасників у статуті (ці зміни затверджують загальні збори учасників) і провести державну реєстрацію цих змін.

При продажу частки корпоративні права переходять від однієї особи (продавця) до іншої (покупця), а вартість частки і порядок оплати встановлюються за домовленістю сторін.

 

Бухоблік

В бухобліку товариства продаж його учасником корпоративних прав є зміною учасників та відображається проведенням по субрахунку 401: Дт 401/колишній учасник Кт 401/новий учасник. Рахунок 46 тут не використовується, оскільки в цій операції розрахунки між підприємством та цими учасниками не виникають (учасники проводять розрахунки між собою). Відображення в бухобліку ТОВ змін засновників здійснюється на підставі протоколу зборів учасників та зареєстрованих змін до статуту.

Також ця операція не впливає на доходи і витрати товариства, а отже, не вплине і на фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток. Відповідно до п. 9 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до складання фінансової звітності» підприємства, які не є акціонерними товариствами, наводять у примітках до фінансової звітності інформацію про зміни у складі часток власників у зареєстрованому капіталі.

 

ПДФО

У разі відчуження частки в статутному капіталі ТОВ податкові наслідки виникають лише для продавця. Прибуток фізособи від проведення операцій з корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах – це інвестиційний прибуток (згідно з пп. 164.2.9 ПКУ). Оподаткування такого прибутку ведеться за правилами п. 170.2 ПКУ.

Зокрема, згідно з пп. 170.2.1 ПКУ облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами (в тому числі з корпоративними правами) ведеться платником ПДФО – фізичною особою самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік.

Інвестиційний прибуток розраховується як додатна різниця між доходом, отриманим фізособою від продажу окремого інвестиційного активу (в зазначеному випадку – корпоративних прав), та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4–170.2.6 ПКУ (пп. 170.2.2 ПКУ).

Тобто при продажу частки у статутному капіталі ТОВ об’єктом оподаткування ПДФО буде інвестиційний прибуток, для визначення якого враховуються витрати, пов’язані із придбанням такої частки. До витрат, пов’язаних з придбанням частки, включаються будь-які документально підтверджені витрати фізичної особи, спрямовані на формування статутного капіталу товариства та сплату учасником частки в статутному капіталі. Якщо в результаті такого розрахунку інвестиційного прибутку виникає від'ємне значення, воно вважається інвестиційним збитком. До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку, відповідно до пп. 170.2.6 ПКУ, включається лише додатне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.

Фізична особа самостійно визначає суму доходів і витрат від операцій з інвестиційними активами, відображає фінансовий результат від таких операцій у річній декларації про майновий стан і доходи та самостійно сплачує ПДФО.

Відповідно до пп. 170.2.8 ПКУ не підлягає оподаткуванню та не включається до загального річного оподатковуваного доходу:

а) дохід, отриманий платником податку протягом звітного податкового року від продажу інвестиційних активів, якщо сума такого доходу не перевищує суму, визначену в абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, тобто розміру податкової соціальної пільги;

б) дохід, отриманий платником податку від продажу інвестиційних активів у випадку, визначеному пп. 165.1.40 та 165.1.52 ПКУ, тобто у разі продажу корпоративних прав, одержаних у власність в процесі приватизації, а також інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов'язаннями Національного банку України та казначейськими зобов'язаннями України.

У таких випадках фізична особа не включає до розрахунку загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами суму доходів та витрат на придбання таких інвестиційних активів.

 

Військовий збір

Інвестиційний прибуток також оподатковується військовим збором на підставі п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Продавець частки у статутному капіталі ТОВ самостійно обчислює його за ставкою 1,5%, відображає в декларації та самостійно сплачує в такому ж порядку, як і ПДФО.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.20244
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128