• Посилання скопійовано

Як відокремлений підрозділ може передати виручку головному офісу

Невідокремлений підрозділ (структурний підрозділ, який не веде окремого бухобліку та не внесений до ЄДР) знаходиться в м. Харкові, а головне підприємство в м. Києві. Чи може структурний підрозділ у зв'язку з віддаленістю передавати виручку головному підприємству шляхом видачі співробітнику поворотної фіндопомоги, яку він буде повертати в касу головного офісу?

Згідно із п. 1.2 Положення про здійснення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Нацбанку України від 15.12.2004 р. №637: «відокремлені підрозділи – філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України».

Отже, надалі у консультації вживатимемо саме цей термін – «відокремлений підрозділ».

Відповідно п. 2.8 Положення №637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) трьома шляхами:

  • безпосередньо до кас таких юросіб;

або

  •  до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юросіб;

або

  • до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку - за відсутності банків.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства на його вибір.

Отже, порядок здавання виручки цілком врегульований Положенням №637 і підприємству (або відокремленому підрозділу, якщо він отримав таке право при його створенні) потрібно самостійно обрати один із запропонованих варіантів.

Вважаємо, що оформлювати договір надання поворотної фіндопомоги для здачі такої готівки не потрібно, адже фактично п. 2.8 Положення №637 дозволяє відокремленому підрозділу здавати готівку безпосередньо до каси головного офісу. Про це говорять як податківці (лист ДФС від 27.11.2015 р. №1649/10/02-32-15-02), так і самі фахівці НБУ (листи НБУ від 22.11.2006 р. №11-115/4301-12445 та від 30.04.2013 р. №11-117/1518/5387):

«якщо діяльність магазину відповідає вимогам п. 1.2 Положення і відповідно він є відокремленим підрозділом підприємства, такий магазин повинен мати затверджений підприємством - юридичною особою ліміт каси, вести касову книгу (за умови здійснення ним операцій з оформленням їх прибутковими чи видатковими касовими ордерами) і може здавати готівкову виручку як до каси підприємства, так і до каси банку».

З іншої сторони, не бачимо ризиків, якщо відокремлений підрозділ здійснить видачу поворотної фіндопомоги працівнику, а працівник поверне таку допомогу головному підприємству. Адже саме у цій ситуації мова про структурний підрозділ, який не веде окремого бухобліку й не складає окрему звітність, не є учасником договірних відносин (адже договір надання допомоги має бути оформлений із безпосередньо юрособою та фізособою згідно з ст. 1046 ЦКУ), а отже, передача виручки головному підприємству відбуватиметься у вигляді видачі поворотної фіндопомоги.

При цьому зауважимо, що відповідно до роз’яснень НБУ у листі від 01.08.2014 р. №11-117/41539 та ДФСУ у листі від 21.07.2014 р. №25/6/99-99-22-06-03-15/415 норма Постанови НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 №210 щодо того, що гранична сума готівкових розрахунків протягом дня не може перевищувати 50 (п’ятдесят) тис. грн* поширюється навіть на договори надання поворотної фіндопомоги. Про це ми говорили тут. Тому в день можна видати фізособі поворотної фіндопомоги й відповідно отримати повернення такої допомоги лише на 50 тис. грн.

Втім чи є сенс щоразу оформлювати заяви про надання допомоги, накази про видачу допомоги, договори, розписку на отриману допомогу, чи передати готівки треба більш ніж 50 тис. грн, вирішувати самому підприємству.

* До 03.01.2017 р. готівкові розрахунки із фізособою могли бути у сумі не більшій 150 тис. грн на день. Про це ми говорили тут, й тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202423
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202420
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.20241 111