Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Особливості обмеження готівкових розрахунків при отриманні та поверненні фіндопомоги

Підприємство отримало від фізособи (непрацівника підприємства) безоплатну поворотну фіндопомогу. Отримання та повернення фіндопомоги відбувається готівкою (через касу підприємства). Чи діє в цьому випадку обмеження щодо сум готівкових розрахунків (150 тис. грн протягом 1 дня)? Якщо є порушення, то які наслідки?

Готівкові обмеження

Відповідно до п. 2.3 Положення НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004 р. №637 (далі – Положення №637), підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою НБУ.

Кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

При цьому платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.

При цьому, таке обмеження стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівкових коштів, одержаних за допомогою електронного платіжного засобу. Втім, обмеження не поширюється на:

1) розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;

2) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

3) використання коштів, виданих на відрядження.

Що ж стосується граничних сум розрахунків готівкою, то вони встановлені Постановою НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. №210 (далі – Постанова №210).

У п. 1 Постанови №210 визначено такі граничні суми розрахунків готівкою:

  • підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10000 грн;
  • фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150000 грн;
  • фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 150000 грн.

Таким чином, якщо дослівно читати норми Постанови №210, то виходить, що готівкові обмеження у сумі 150 тис грн стосуються розрахунків фізособи з підприємством (а не навпаки) й виключно за товари, тоді як фіндопомогу навряд чи можна назвати товаром.

З одного боку, самі фахівці НБУ у своїх нормативно-правових актах НБУ, наприклад у Положенні НБУ «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань регулювання випуску та обігу електронних грошей» від 04.11.2010 №481, говорять, що товар – це продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатного передавання).

Втім, з іншого боку – практичного, фахівці НБУ, а за ними в слід й податківці, притримуються дещо іншої позиції.

Так, НБУ у своїх листах від 08.11.2013 р. №11-117/21669, від 24.01.2014 р. №11-116/3159, від 01.08.2014 р. №11-117/41539  виклав трактування Постанови №210. Він зауважив, що вимоги з обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем), установлені в п. 1 Постанови №210 та п. 2.3 глави 2 Положення №637 стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, що можуть бути оцінені в грошовій формі, в тому числі розрахунків за договорами, пов'язаними з корпоративними правами, наданням чи поверненням позики, виплатою неустойки, дивідендів.

Таку ж позицію висловлюють й фахівці ДФС у своєму листі від 21.07.2014 р. №25/6/99-99-22-06-03-15/415 і роз'ясненні Міністерства доходів і зборів України «Про розрахунки готівкою» від 14.05.2014 та в ресурсі «ЗІР» (підкатегорія 109.13*).

Отже, у зв’язку із роз’ясненнями НБУ та аналогічною позицією ДФС (а саме вони накладають адмінштраф за порушення готівкових розрахунків), радимо проводити готівкові розрахунки із приймання/повернення фіндопомоги в сумі не більшій ніж 150 тис. грн на день, а за потреби, проводити розрахунки на більші суми, ніж в сумі такого обмеження — протягом декількох днів або в той же день шляхом перерахування на рахунок підприємства/фізособи.

 

Відповідальність

Статтею 163 прим. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачено, що порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів - тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу - підприємця, посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 НМДГ, а це від 1700 до 3400 грн.

Дія, передбачена ч. 1 ст. 163 прим. 15 КУпАП, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, - тягне за собою накладення штрафу від 500 до 1000 НМДГ, а це від 8500 до 17000 грн.

Відмітимо, що відповідальність звичайних фізичних осіб за перевищення граничних сум розрахунків готівкою чинним законодавством не передбачено (підкатегорія 109.21 ресурсу «ЗІР»**). Але таку відповідальність несуть не тільки посадові особи платника (при повернення фіндопомоги), а і посадові особи одержувача цих коштів (при отриманні фіндопомоги), якщо при цих операціях було перевищено обсяг граничних сум розрахунків готівкою.

Органи доходів і зборів, а наразі це ДФС, розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку проведення готівкових розрахунків згідно з ст. 163 прим.15 КУпАП та мають право складати протоколи про правопорушення, тобто накладають адмінштраф, згідно з ст. 234 прим. 2 КУпАП, п. 1 р. ІІ Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Мінфіну від 02.07.2016 р. №566.

 ________________________________

* Чи поширюється обмеження щодо граничної суми розрахунків, встановлене у розмірі 150000 грн на розрахунки СГ з ФО?

** Чи передбачено штрафні (фінансові) санкції за перевищення граничних сум розрахунків готівкою та яка відповідальність ФО за зазначене порушення ?

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Каса , Готівка , Фінансова допомога

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі