• Посилання скопійовано

Оренда авто між підприємцями не потребує участі нотаріуса

Підприємець-«єдинник» ІІІ групи (неплатник ПДВ) (Код КВЕД 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів) хоче здати в оренду власний малотонажний фургон підприємцю на загальній системі (платнику ПДВ). Що для цього потрібно?

Для цього потрібно укласти договір найму (оренди) зазначеного транспортного засобу, але спочатку слід визначитися із його формою, оскільки у запитанні йдеться про оренду ТЗ між фізособами-підприємця.

Так, відповідно до ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі. Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню. 

Водночас, не зважаючи, що транспортні засоби оформлюються на фізсіоб (не на фізосіб-підприємців), ВСУ вважає, що на відміну від ст. 799 ЦК України, норми параграфу 5 глави 30 ГК України не встановлюють вимог щодо нотаріального посвідчення договорів оренди транспортних засобів у сфері господарювання, тобто у відношенні договорів оренди транспортних засобів, укладених юридичними особами, ЦК України та ГК України не вимагають обов'язкового нотаріального посвідчення.

Тому договір оренди транспортного засобу, укладений за участю громадянина, який набув статусу суб'єкта підприємницької діяльності, не підлягає нотаріальному посвідченню.

Враховуючи умови запитання, якщо сторонами договору будуть саме фізособи-підприємці зі зазначенням реквізитів сторін саме як суб'єктів підприємницької діяльності, то такий договір оренди малотонажного фургону має бути укладений у простій письмовій формі.

Щодо умов договору, то варто врахувати основні приписи ЦКУ, а саме визначити у договорі оренди ТЗ:

1) витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу (ст. 801 ЦКУ);

2) умови страхування транспортного засобу (ст. 802 ЦКУ);

3) поточний ремонт ТЗ, у т.ч. (не)можливості встановлення на ньому додаткового устаткування;

4) за потреби — врахувати можливість використання транспортного засобу одночасно обома сторонами або можливості на певний час повертати ТЗ власнику.

Передати транспортний засіб за укладеним договором оренди ТЗ слід за актом приймання передачі, де перелічити всі недоліки, стан малотонажного фургону, інші необхідні характеристики ТЗ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025112
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202572
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025484