• Посилання скопійовано

Оренда авто між підприємцями не потребує участі нотаріуса

Підприємець-«єдинник» ІІІ групи (неплатник ПДВ) (Код КВЕД 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів) хоче здати в оренду власний малотонажний фургон підприємцю на загальній системі (платнику ПДВ). Що для цього потрібно?

Для цього потрібно укласти договір найму (оренди) зазначеного транспортного засобу, але спочатку слід визначитися із його формою, оскільки у запитанні йдеться про оренду ТЗ між фізособами-підприємця.

Так, відповідно до ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі. Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню. 

Водночас, не зважаючи, що транспортні засоби оформлюються на фізсіоб (не на фізосіб-підприємців), ВСУ вважає, що на відміну від ст. 799 ЦК України, норми параграфу 5 глави 30 ГК України не встановлюють вимог щодо нотаріального посвідчення договорів оренди транспортних засобів у сфері господарювання, тобто у відношенні договорів оренди транспортних засобів, укладених юридичними особами, ЦК України та ГК України не вимагають обов'язкового нотаріального посвідчення.

Тому договір оренди транспортного засобу, укладений за участю громадянина, який набув статусу суб'єкта підприємницької діяльності, не підлягає нотаріальному посвідченню.

Враховуючи умови запитання, якщо сторонами договору будуть саме фізособи-підприємці зі зазначенням реквізитів сторін саме як суб'єктів підприємницької діяльності, то такий договір оренди малотонажного фургону має бути укладений у простій письмовій формі.

Щодо умов договору, то варто врахувати основні приписи ЦКУ, а саме визначити у договорі оренди ТЗ:

1) витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу (ст. 801 ЦКУ);

2) умови страхування транспортного засобу (ст. 802 ЦКУ);

3) поточний ремонт ТЗ, у т.ч. (не)можливості встановлення на ньому додаткового устаткування;

4) за потреби — врахувати можливість використання транспортного засобу одночасно обома сторонами або можливості на певний час повертати ТЗ власнику.

Передати транспортний засіб за укладеним договором оренди ТЗ слід за актом приймання передачі, де перелічити всі недоліки, стан малотонажного фургону, інші необхідні характеристики ТЗ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202414
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202434
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202431
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202433
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131