• Посилання скопійовано

Послуга «Cork fee»: наскільки це легально?

В багатьох закладах громадського харчування зараз надають послугу «Cork fee» або «пробковий збір». Чи дозволяється надавати такі послуги чинним законодавством і як їх правильно оформляти? Чи потрібно проводити оплату за такі послуги через РРО?

ЗапитанняЗараз в Україні в багатьох закладах громадського харчування надають послугу «Cork fee» або «пробковий збір», яка передбачає сервісне обслуговування відвідувачів, які приносять алкогольні напої із собою. За цю послугу відвідувач сплачує закладу за кожну відкриту ним пляшку. Чи дозволяється надавати такі послуги чинним законодавством і як їх правильно оформляти? Чи потрібно проводити оплату за такі послуги через РРО?

Відповідь:

Дійсно, зараз в окремих ресторанах та кафе (закладах громадського харчування) надається така послуга як "cork fee". Це коли за певну плату відвідувачам кафе відкривають пляшку алкоголю, яку вони принесли із собою. Ця плата може бути або фіксованою, або в залежності від вартості алкоголю, від суми в чеку, за іншим розрахунком.

При цьому слід враховувати, що п. 3.8 Правил № 219 замовнику (тобто, клієнту, відвідувачу закладу) забороняється приносити до закладу (підприємства) ресторанного господарства продовольчу сировину, харчові продукти, у тому числі алкогольні та безалкогольні напої, а також залучати сторонніх осіб до приготування страв. Однак, цю заборону, як бачимо, встановлено для відвідувачів, а не для закладу, отже, формально надавати таку послугу не заборонено (до того ж, наразі важко назвати, який саме орган має контролювати виконання зазначеної заборони). Відтак, кожен заклад має право самостійно визначитись з порядком надання такої послуги (у прейскуранті цін тощо) з надання повної інформації про неї відвідувачам закладу (споживачам послуги).

Зрозуміло, що за ту продукцію, яку реалізує заклад громадського харчування, він несе відповідальність, зокрема, і щодо якості такої продукції. Але в зазначеному випадку оформлення реалізації алкогольного напою не буде. Тому відвідувач, який користується цією послугою, повинен розуміти, що заклад не нестиме відповідальність за вжитий ним таким чином алкоголь (хіба що відвідувач доведе, що послуга була надана неякісно і саме неправильно відкриття пляшки призвело до псування алкогольного напою). 

Наостанок нагадаємо, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, зокрема, особам, які не досягли 18 років (ст. 15-3 Закону “України від 19.12.95 р. №481/95-BP). Тому, на нашу думку, хоча це й не заборонено прямо, надавати зазначену у запитанні послугу неповнолітнім не варто (про це слід вказати у правилах її надання).

Щодо необхідності проведення такої послуги через РРО, то тут діють загальні правила.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону про РРО суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Заклади громадського харчування здійснюють розрахунки із відвідувачами, як правило, за готівку або за допомогою платіжних карток. Отже, і надані послуги, і продану продукцію, зокрема, і алкогольні напої, вони зобов’язані проводити через РРО. При цьому для таких закладів – юросіб не працює пільга, встановлена п. 1 ст. 9 Закону про РРО. А ФОП, які працюють в цій сфері, повинні пам’ятати, що пільга щодо застосування РРО, встановлена п. 296.10 ПКУ, працює тільки для "єдинників" і має обмеження. ФОП – "єдинники" не можуть торгувати підакцизними товарами (алкогольними напоями), крім роздрібного продажу столових вин. А незастосування РРО ФОП 2 та 3 груп платників ЄП обмежене обсягом отриманих ними доходів протягом календарного року – в 1 млн грн. Перевищення цього обсягу вимагає застосування РРО з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    Сьогодні 11:323
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202421
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128