• Посилання скопійовано

При реорганізації ЖБК в ОСББ право власності на землю зберігається

ЖБК (неприбуткова організація) отримав у власність земельну ділянку, на якій звів житловий будинок. Тепер йде мова про ліквідацію кооперативу та створення ОСББ. Яким чином відбувається передача ділянки від ЖБК до ОСББ? Чи виникне у ЖБК обов’язок зі сплати будь-яких податків при такій передачі (продажу)?

У запитанні йдеться про те, що спочатку для зведення житлового будинку був створений ЖБК, який отримав у власність земельну ділянку. Наразі, стоїть питання про створення ОСББ тим же житловим будинком.  ЖБК планується ліквідувати.

Водночас,  ЖБК може скористатись правом, наданим Законом України від 29 листопада 2001 року №2866-III "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", житлово-будівельні кооперативи можуть бути реорганізовані в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку і здійснювати діяльність відповідно до вимог цього Закону (ст. 5). 

За приписами ч. 2, 3 ст. 5 Закону №2886 реорганізація відбувається за рішенням загальних зборів. Відповідно до статуту (положення) кооперативу збори можуть прийняти рішення про реорганізацію кооперативу в об'єднання. З моменту прийняття цього рішення зазначені збори вважаються установчими зборами об'єднання і далі проводяться відповідно до вимог цього Закону. Участь в установчих зборах беруть члени житлово-будівельного кооперативу, які повністю сплатили вартість квартир і належну частку у вартості нежитлових приміщень та іншого майна і виявили таке бажання.

ЖБК та ОСББ є організаційно-правовими формами у відповідності до Державного класифікатора ДК 002:2004 (впроваджено з 1 липня 2004 року згідно з наказом Держкомстату від 25.06.2004 року №401). Таким чином, в зазначеному випадку під терміном “реорганізація” ЖБК в ОСББ слід розуміти зміну організаційно-правової форми юридичної особи (реорганізація ЮО у формі перетворення).

Відповідно до приписів ст. 108 ЦКУ перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юрособи.

Тому у разі зміни організаційно-правової форми юридичної особи до його правонаступника переходить і те право власності на земельну ділянку, яке йому належало. Відповідне право на землю має бути обумовлено у рішенні зборів членів ЖБК про реорганізацію (у формі перетворення) ЖБК в ОСББ.

В результаті, після перетворення ЖБК в ОСББ голова ОСББ на підставі такого рішення про реорганізацію має звернутись до землевпорядних організацій та внести зміни до документів на право власності на землю.

Жодних податків при цьому не сплачується. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    Сьогодні 11:323
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202421
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128