• Посилання скопійовано

Підприємство отримало кошти від фізособи за товар, проданий підприємцю: наслідки

Підприємство реалізувало продукцію фізособі-підприємцю. Оплата надійшла з розподільчого рахунку банку з картки підприємця на розрахунковий рахунок підприємства з зазначенням в тексті платежу від кого саме платіж. Друга частина оплати надійшла від родича підприємця. Які наслідки таких операцій?

Відповідно до норм Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах від 12.11.2003 р. №492 (далі – Інструкція №492), а саме до п. 1.3, поточні банківські рахунки для фізичних осіб — резидентів поділяються на:

  • поточні рахунки фізичних осіб — підприємців, які відкриваються для провадження підприємницької діяльності;
  • поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.

Згідно з п. 7.7 Інструкції №492 забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності. Про таку заборону також говорять й фахівці ДФС у підкатегорії 135.06 ресурсу «ЗІР»*.

З однієї сторони, банки повинні відстежувати, аби фізособи не використовувати непідприємницькі рахунки для здійснення «підприємницьких» оплат за придбані товари, роботи, послуги для ведення своєї діяльності. Але НБУ у листі від 13.11.2013 р. №25-112/22344 зауважують, що визначення переліку операцій, які відносяться до підприємницької діяльності, не належить до функцій НБУ. Саме тому такі платежі за товари, які реалізуються ФОП, проводяться банками і з інших рахунків (в тому числі, з рахунків, які таким ФОП не належать). 

Тепер що стосується наявності ризиків у підприємства, яке продає товар підприємцю, а отримує оплату від такої особи, однак не в якості ФОПа, а звичайної фізособи та/або отримує оплату взагалі від родича такого підприємця.

Головний ризик це те, що така оплата не буде визнана оплатою за реалізовані товари на тій підставі, що договором передбачено одного платника, а оплата надійшла від іншого. І якщо у випадку із оплатою з рахунку, який було відкрито не з метою ведення підприємницької діяльності, однак з реквізитів платежу видно, що це одна й та сама особа, довести ідентичність платника ще можливо, у випадку, якщо сплачувала інша особа (родич ФОП) – ні. 

Наслідком може бути донарахування ПДВ (якщо підприємство є платником ПДВ) за оплатою від іншої особи, та невизнання закриття кредиторської заборгованості (за товарами, відвантаженими ФОП) та виникнення дебіторської заборгованості (за оплатою, отриманою за товари від родича ФОП) в бухгалтерському обліку. Якщо питання зі статусом такої отриманої оплати від родича не буде вирішене, а повертати таку оплату або відвантажувати товари такому родичу підприємство не буде, така дебіторська заборгованість зі спливом строку давності отримає статус безнадійної, як наслідок, її сума буде включена до інших доходів підприємства. 

Тому радимо внести зміни до договору, за яким ФОП відвантажуються товари. Цими змінами передбачити порядок проведення розрахунків, який було вже застосовано. В разі внесення цих змін до договору, він стане трьохстороннім. Адже в частині, яку оплачує родич, за цим договором виникає три сторони: підприємство-продавець, ФОП-покупець і родич-платник. В цьому випадку операції в межах такого договору відображатимуться в обліку так само, як би такий договір був двостороннім. Тобто, ПЗ з ПДВ визначатиметься за першою подією, податкові накладні складатимуться на покупця (а не на платника). Оплата, отоплча ФОП, закриватиме його заборгованість перед підприємством. 

Або ж суму, сплачену родичем ФОПа, можна повернути як помилково сплачену на підставі заяви чи листа від такого платника. Наслідки повернення таких помилково сплачених коштів ми розглядали тут

* Запитання: "Чи може ФОП використовувати поточний розрахунковий рахунок, відкритий на ФО для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності?".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»