• Посилання скопійовано

Підприємство отримало кошти від фізособи за товар, проданий підприємцю: наслідки

Підприємство реалізувало продукцію фізособі-підприємцю. Оплата надійшла з розподільчого рахунку банку з картки підприємця на розрахунковий рахунок підприємства з зазначенням в тексті платежу від кого саме платіж. Друга частина оплати надійшла від родича підприємця. Які наслідки таких операцій?

Відповідно до норм Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах від 12.11.2003 р. №492 (далі – Інструкція №492), а саме до п. 1.3, поточні банківські рахунки для фізичних осіб — резидентів поділяються на:

  • поточні рахунки фізичних осіб — підприємців, які відкриваються для провадження підприємницької діяльності;
  • поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.

Згідно з п. 7.7 Інструкції №492 забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності. Про таку заборону також говорять й фахівці ДФС у підкатегорії 135.06 ресурсу «ЗІР»*.

З однієї сторони, банки повинні відстежувати, аби фізособи не використовувати непідприємницькі рахунки для здійснення «підприємницьких» оплат за придбані товари, роботи, послуги для ведення своєї діяльності. Але НБУ у листі від 13.11.2013 р. №25-112/22344 зауважують, що визначення переліку операцій, які відносяться до підприємницької діяльності, не належить до функцій НБУ. Саме тому такі платежі за товари, які реалізуються ФОП, проводяться банками і з інших рахунків (в тому числі, з рахунків, які таким ФОП не належать). 

Тепер що стосується наявності ризиків у підприємства, яке продає товар підприємцю, а отримує оплату від такої особи, однак не в якості ФОПа, а звичайної фізособи та/або отримує оплату взагалі від родича такого підприємця.

Головний ризик це те, що така оплата не буде визнана оплатою за реалізовані товари на тій підставі, що договором передбачено одного платника, а оплата надійшла від іншого. І якщо у випадку із оплатою з рахунку, який було відкрито не з метою ведення підприємницької діяльності, однак з реквізитів платежу видно, що це одна й та сама особа, довести ідентичність платника ще можливо, у випадку, якщо сплачувала інша особа (родич ФОП) – ні. 

Наслідком може бути донарахування ПДВ (якщо підприємство є платником ПДВ) за оплатою від іншої особи, та невизнання закриття кредиторської заборгованості (за товарами, відвантаженими ФОП) та виникнення дебіторської заборгованості (за оплатою, отриманою за товари від родича ФОП) в бухгалтерському обліку. Якщо питання зі статусом такої отриманої оплати від родича не буде вирішене, а повертати таку оплату або відвантажувати товари такому родичу підприємство не буде, така дебіторська заборгованість зі спливом строку давності отримає статус безнадійної, як наслідок, її сума буде включена до інших доходів підприємства. 

Тому радимо внести зміни до договору, за яким ФОП відвантажуються товари. Цими змінами передбачити порядок проведення розрахунків, який було вже застосовано. В разі внесення цих змін до договору, він стане трьохстороннім. Адже в частині, яку оплачує родич, за цим договором виникає три сторони: підприємство-продавець, ФОП-покупець і родич-платник. В цьому випадку операції в межах такого договору відображатимуться в обліку так само, як би такий договір був двостороннім. Тобто, ПЗ з ПДВ визначатиметься за першою подією, податкові накладні складатимуться на покупця (а не на платника). Оплата, отоплча ФОП, закриватиме його заборгованість перед підприємством. 

Або ж суму, сплачену родичем ФОПа, можна повернути як помилково сплачену на підставі заяви чи листа від такого платника. Наслідки повернення таких помилково сплачених коштів ми розглядали тут

* Запитання: "Чи може ФОП використовувати поточний розрахунковий рахунок, відкритий на ФО для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності?".

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025127
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202588
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202565
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025160
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025494