• Посилання скопійовано

Виручки від реалізації заставленого майна не досить для погашення кредиту від ломбарду: як бути?

Ломбард надає процентні кредити під заставу. Іноді позичальник кредит вчасно не повертає і ломбард реалізує заставлене майно. Як бути, якщо сума боргу, зокрема у вигляді нарахованих за кредитом процентів, не повністю погашається виручкою від такої реалізації? Чи потрібно ломбарду створювати резерв сумнівних боргів?

Відповідно до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі – Держфінпослуг) розпорядженням від 26.04.2005 р.  3981 затвердила Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами (далі - Положення).

Пунктом 1.2 Положення зазначено, що ломбард - це фінансова установа, виключним видом діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на визначений строк і під процент та надання супутніх послуг ломбарду.

Ломбардна операція - це операція, що здійснюється фізичною чи юридичною особою, з отримання коштів від юридичної особи, що є фінансовою установою, згідно із законодавством України, під заставу товарів або валютних цінностей. Ломбардні операції є різновидом кредиту під заставу (пп. 14.1.100 ПКУ).

Поняття «застава» визначено у ст. 572 ЦКУ та ст. 1 Закону №2654, яке включає в себе те, що кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).

Застава виникає, зокрема, на підставі договору (п. 1 ст. 574 ЦКУ).

Далі дивимося, що відбувається, коли позичальник не повертає отриманий кредит та не сплачує проценти за ним вчасно.

Відповідно до ст. 20 Закону №2654 та ст. 589 ЦКУ у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.

Якщо при реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різниця повертається заставодавцю (ст. 25 Закону №2654).

Якщо ж навпаки, вирученої грошової суми не вистачає для погашення вимог заставодержателя, починає діяти ч. 4 ст. 591 ЦКУ: він має право отримати суму, якої не вистачає, з іншого майна боржника в порядку черговості відповідно до ст. 112 ЦКУ, якщо інше не встановлено договором або законом. 

Отже, говорити про визнання непогашеної внаслідок реалізації предмету застави заборгованості безнадійною ломбарду зарано, якщо договором не передбачено, що на інше майно позичальника він звернути вимогу не має права. Протягом строків давності, встановлених договором та/або ст. 257 ЦКУ (загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки) ломбард має право не тільки вимагати від боржника погашення залишку боргу, а й звернутися до суду про захист своїх прав. І тільки в разі:

  • або самостійного рішення ломбарду простити такий борг,
  • або спливу строку позовної давності,
  • або незадоволення судом позову до позичальника,

така заборгованість стає безнадійною, тобто, такою, щодо якої існує впевненість, що вона не буде погашена. 

Тоді ломбард має списати залишок такої безнадійної заборгованості з балансу або на витрати поточного періоду, або за рахунок створеного резерву сумнівних боргів.

Зазначимо, що насьогодні не існує спеціального документу від  Держфінпослуг про порядок нарахування такого резерву. Тому щодо доцільності формування резерву сумнівних боргів має вирішувати сам ломбард, відповідно до власної облікової політики та положень (стандартів), які він використовує при складанні фінансової звітності. Так, формування цього резерву передбачено П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» та МСБО 39 «Фінансові інструменти: визнання та оцінка».

Питання відображення сум цього резерву небанківськими фінансовими установами в податковому обліку платників податку на прибуток читайте, наприклад, тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025455
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520