• Посилання скопійовано

Надання нерухомості статусу інвестиційної

Підприємство здає в оренду частину свого приміщення. Чи потрібно переводити цю частину приміщення до інвестиційної нерухомості?

Так, потрібно, проте не завжди. Відмінність операційної нерухомості від інвестиційної полягає у меті використання.

За п. 4 П(С)БО 32, інвестиційна нерухомість — це власні або орендовані на умовах фінансової оренди земельні ділянки, будівлі, споруди, які розташовуються на землі, утримуються з метою отримання орендних платежів та/або збільшення власного капіталу, а не для виробництва та постачання товарів, надання послуг, адміністративної мети або продажу у процесі звичайної діяльності. Отже, нерухомість, що утримується з метою отримання орендних платежів, у бухобліку не обліковується як ОЗ (П(С)БО 7 не поширюється на операції з інвестиційною нерухомістю), а визнається інвестиційною. Обліковувати нерухомість потрібно на субрахунку 100 «Інвестиційна нерухомість» за первісною вартістю, сума зносу відображається на субрахунку 135 «Знос інвестиційної нерухомості».

Проте постає запитання: як перевести нерухомість до інвестиційної, якщо в оренду надано частину приміщення? У п. 6 П(С)БО 32 сказано, що якщо ОЗ включає частину, яка утримується з метою отримання орендної плати, та іншу частину, що є операційною нерухомістю, і ці частини можуть бути продані окремо (або окремо надані в оренду згідно з договором про фінансову оренду), то ці частини відображаються як окремі інвентарні об'єкти: операційна нерухомість за Д-т 103, а інвестиційна — за Д-т 100.

Якщо ці частини не можуть бути продані окремо, об'єкт ОЗ визнається інвестиційною нерухомістю за умови її використання переважно з метою отримання орендної плати.

За наявності ознак, за яких об'єкт ОЗ може бути віднесеним і до операційної нерухомості, і до інвестиційної нерухомості, підприємство розробляє критерії щодо їх розмежування. Такі критерії повинні встановлюватися наказом по підприємству. На практиці використовують натуральний або вартісний.

Згідно з натуральним критерієм, якщо більша частина (понад 50%) площі використовується як інвестиційна нерухомість, такий об'єкт ОЗ обліковується як інвестиційна нерухомість. Якщо результат розрахунку буде меншим за 50%, такий ОЗ обліковуємо як операційну нерухомість.

Якщо частина нерухомості, що надається в оренду, має більшу вартість (понад 50%), то весь об'єкт потрібно обліковувати як інвестиційну нерухомість. Якщо за вартісним критерієм маємо менший відсоток результату розрахунку, така нерухомість є операційною.

Тож усе залежатиме від того, яку частину приміщення підприємство здає в оренду.

Введення в експлуатацію і виведення з експлуатації інвестиційної нерухомості оформлюється тими самими документами, що й для об'єкта ОЗ — операційної нерухомості. Відповідні форми документів затверджені наказом Мінстату від 29.12.95 р. №352.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202419
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202439
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202435
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202437
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133