• Посилання скопійовано

Перевезення вантажу: нюанси заповнення товарно-транспортної накладної

Підприємство реалізує і доставляє товар до покупця за свій рахунок. Чи може у ТТН проставлятися печатка вантажовідправника та вантажоодержувача підприємством, якщо робітник підприємства здійснював передачу товарно-матеріальних цінностей при передачі товарів?

Запитання: Підприємство реалізує та доставляє товар до покупця за свій рахунок. Чи може у товарно-транспортній накладній проставлятися печатка вантажовідправника та вантажоодержувача підприємством, якщо співробітник підприємства здійснював передачу товарно-матеріальних цінностей в момент передачі товарів? І чи достатньо в такому випадку печатки та підпису на товарно-транспортній накладній?

Відповідь: Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. №363 (далі Правила №363), визначаються права, обов’язки і відповідальність власників автомобільного транспорту — Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - Замовників. Перевізником є фізична або юридична особа, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

На підставі розділу 1 Правил №363, під час приймання вантажу вантажовідправник готує  товарно-транспортні документи про прийняття вантажу перевізником для відправлення. Єдиним для всіх учасників транспортного процесу товарно-транспортним документом є товарно-транспортна накладна (далі – ТТН, форма якої наведена в додатку 7 до Правил №363), яка призначена  для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Відповідно до п. 11.4 Правил №363, ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом у кількості не менше чотирьох екземплярів виписує замовник (вантажовідправник). Згідно п. 11.6 Правил №363, перший примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника), другий — передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий примірники, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передаються перевізнику, а в даному випадку, тому що перевізник та замовник є однією особою, залишаться у підприємства.

Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри ТТН підписом і при необхідності печаткою (штампом). 

Далі, після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її екземпляри.

Перевізник здає вантаж у пункті призначення вантажоодержувачу згідно з ТТН (п. 13.1 Правил №363), в якої відповідальна особа вантажоодержувача, вказуючи  П. І. Б., посаду, ставлячи підпис та печатку, підтверджує прийняття вантажу. 

Іншими словами, перевезення вантажу виглядає таким чином:

1. Підприємство доставляє товар за власні кошти, таким чином є перевізником та вантажовідправником в одній особі.

2. Підприємство складає ТТН на перевезення вантажу в 4-х екземплярах (три залишаться у підприємства).

3. Всі чотири екземпляра підписуються підприємством та ставиться печатка.

4. Особа, яка підписується від імені підприємства – це експедитор (співробітник підприємства).

5. Експедитор передає вантаж вантажодержувачу та отримує його підпис про одержання. З запитання видно, що експедитор сам отримав вантаж, а це не вірно.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025147
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520