• Посилання скопійовано

Перевезення вантажу: нюанси заповнення товарно-транспортної накладної

Підприємство реалізує і доставляє товар до покупця за свій рахунок. Чи може у ТТН проставлятися печатка вантажовідправника та вантажоодержувача підприємством, якщо робітник підприємства здійснював передачу товарно-матеріальних цінностей при передачі товарів?

Запитання: Підприємство реалізує та доставляє товар до покупця за свій рахунок. Чи може у товарно-транспортній накладній проставлятися печатка вантажовідправника та вантажоодержувача підприємством, якщо співробітник підприємства здійснював передачу товарно-матеріальних цінностей в момент передачі товарів? І чи достатньо в такому випадку печатки та підпису на товарно-транспортній накладній?

Відповідь: Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. № 363 (далі Правила №363), визначаються права, обов’язки і відповідальність власників автомобільного транспорту — Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - Замовників. Перевізником є фізична або юридична особа, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

На підставі розділу 1 Правил №363, під час приймання вантажу вантажовідправник готує  товарно-транспортні документи про прийняття вантажу перевізником для відправлення. Єдиним для всіх учасників транспортного процесу товарно-транспортним документом є товарно-транспортна накладна (далі – ТТН, форма якої наведена в додатку 7 до Правил №363), яка призначена  для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Відповідно до п. 11.4 Правил №363, ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом у кількості не менше чотирьох екземплярів виписує замовник (вантажовідправник). Згідно п. 11.6 Правил №363, перший примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника), другий — передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий примірники, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передаються перевізнику, а в даному випадку, тому що перевізник та замовник є однією особою, залишаться у підприємства.

Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри ТТН підписом і при необхідності печаткою (штампом). 

Далі, після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її екземпляри.

Перевізник здає вантаж у пункті призначення вантажоодержувачу згідно з ТТН (п. 13.1 Правил №363), в якої відповідальна особа вантажоодержувача, вказуючи  П. І. Б., посаду, ставлячи підпис та печатку, підтверджує прийняття вантажу. 

Іншими словами, перевезення вантажу виглядає таким чином:

1. Підприємство доставляє товар за власні кошти, таким чином є перевізником та вантажовідправником в одній особі.

2. Підприємство складає ТТН на перевезення вантажу в 4-х екземплярах (три залишаться у підприємства).

3. Всі чотири екземпляра підписуються підприємством та ставиться печатка.

4. Особа, яка підписується від імені підприємства – це експедитор (співробітник підприємства).

5. Експедитор передає вантаж вантажодержувачу та отримує його підпис про одержання. З запитання видно, що експедитор сам отримав вантаж, а це не вірно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202416
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202435
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202432
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202433
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131