Запитання: Підприємство реалізує та доставляє товар до покупця за свій рахунок. Чи може у товарно-транспортній накладній проставлятися печатка вантажовідправника та вантажоодержувача підприємством, якщо співробітник підприємства здійснював передачу товарно-матеріальних цінностей в момент передачі товарів? І чи достатньо в такому випадку печатки та підпису на товарно-транспортній накладній?
Відповідь: Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. №363 (далі Правила №363), визначаються права, обов’язки і відповідальність власників автомобільного транспорту — Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - Замовників. Перевізником є фізична або юридична особа, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
На підставі розділу 1 Правил №363, під час приймання вантажу вантажовідправник готує товарно-транспортні документи про прийняття вантажу перевізником для відправлення. Єдиним для всіх учасників транспортного процесу товарно-транспортним документом є товарно-транспортна накладна (далі – ТТН, форма якої наведена в додатку 7 до Правил №363), яка призначена для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Відповідно до п. 11.4 Правил №363, ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом у кількості не менше чотирьох екземплярів виписує замовник (вантажовідправник). Згідно п. 11.6 Правил №363, перший примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника), другий — передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий примірники, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передаються перевізнику, а в даному випадку, тому що перевізник та замовник є однією особою, залишаться у підприємства.
Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри ТТН підписом і при необхідності печаткою (штампом).
Далі, після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її екземпляри.
Перевізник здає вантаж у пункті призначення вантажоодержувачу згідно з ТТН (п. 13.1 Правил №363), в якої відповідальна особа вантажоодержувача, вказуючи П. І. Б., посаду, ставлячи підпис та печатку, підтверджує прийняття вантажу.
Іншими словами, перевезення вантажу виглядає таким чином:
1. Підприємство доставляє товар за власні кошти, таким чином є перевізником та вантажовідправником в одній особі.
2. Підприємство складає ТТН на перевезення вантажу в 4-х екземплярах (три залишаться у підприємства).
3. Всі чотири екземпляра підписуються підприємством та ставиться печатка.
4. Особа, яка підписується від імені підприємства – це експедитор (співробітник підприємства).
5. Експедитор передає вантаж вантажодержувачу та отримує його підпис про одержання. З запитання видно, що експедитор сам отримав вантаж, а це не вірно.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити