Нагадаємо, що з 01.01.2015 р. наказ Мінфіну від 16.05.96 року N 99 "Про затвердження Інструкції про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей" скасований (наказ Мінфіну від 30.09.2014 р №987).
На сьогодні, відповідно до п. 2.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затв. Наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. 88) повноваження на здійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи або фізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства. Такі повноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо.
Щодо особи, яка може в інтересах юридичної особи одержувати ТМЦ, то такою особою може бути й керівник юрособи.
За приписами ст. 62 Закону України від 19.09.91 р №1576-XII "Про господарські товариства” дирекція (директор) діє від імені товариства в межах, встановлених даним Законом та установчими документами.
Генеральний директор має право без довіреності виконувати дії від імені товариства. Інші члени дирекції також можуть бути наділені цим правом.
Відповідні відомості про можливість керівника юридичної особи вчиняти правочини та інші дії від імені юридичної особи без довіреності містяться в ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, пошук на веб-сайті за посиланням>>>), що підтверджується випискою або витягом по підприємству, а також статутом.
Відтак, враховуючи вищенаведене, можна дійти висновку:
1. директор підприємства, який є його керівником, має право вчиняти правочини та інші дії від імені юрособи без довіреності,
2. відповідні повноваження керівника можна підтвердити випискою/витягом з ЄДР.
При цьому, на нашу думку, підтвердженням права отримання ТМЦ від постачальника та підпису про таке отримання в первинному документі (накладній, акті приймання-передачі тощо) є підписаний таким керівником договір або виписка/витяг з ЄДР.
Керівник як представник підприємства сам на себе не може виписувати довіреностей на будь-які дії від імені юрособи. Адже, за приписами ст. 246 Цивільного кодексу довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами (тобто у нашому випадку — це директор підприємства).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити