Чи дисконтувати заборгованість за векселем?
Простий вексель строком за пред'явленням підлягає оплаті при його пред'явленні. Він повинен бути пред'явлений для платежу протягом одного року від дати його складання (див. ст. 34 Конвенції, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі).
Держатель векселя зі строком платежу на визначений день або у визначений строк від дати складання чи від пред'явлення повинен пред'явити вексель для платежу або в день, в який він підлягає оплаті, або в один із двох наступних робочих днів (див. ст. 38 Конвенції, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі).
Якщо ТОВ не проведе оплату за векселем у відповідні терміни, то заборгованість стає простроченою.
Своєю чергою, прострочена заборгованість не може розглядатися як довгострокова, оскільки період повернення коштів одержувачу вже настав. Той факт, що заборгованість за зобов’язанням фактично не повернена на дату балансу (до терміну закінчення позовної давності), не надає їй статусу довгострокової, оскільки в будь-який момент кредитор має право вимагати повернення усієї суми такої заборгованості (Постанова ВСУ від 04.12.2019 р. у справі №826/16321/18).
Таким чином, прострочену заборгованість не потрібно дисконтувати.
Щодо дисконтування довгострокових веселів див. нашу консультацію тут.
Коли визнавати дохід?
Позовні вимоги до акцептанта (той хто прийняв зобов’язання сплатити вексель), які випливають з векселя, погашаються із закінченням трьох років, які обчислюються від дати настання строку платежу (див. ст. 70 Конвенції, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі.
Тобто зі сплином трьох років заборгованість за векселем стане безповоротною фінансовою допомогою, яка для цілей податкового обліку враховується при обчисленні об’єкта оподаткування у складі інших доходів (див. пп. 135.5.4 ПКУ).
Отже, платник податку — емітент повинен включити суму такої заборгованості до складу доходів за підсумками звітного податкового періоду, у якому таку заборгованість визнано безповоротною фінансовою допомогою, тобто після закінчення трьох років із дня строку платежу за векселем.
ПДВ
Вексель — це цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після настання строку визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю) (див. п. 1.2 Положення №508).
Видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги, за виключенням фінансових банківських векселів, векселів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та фінансових казначейських векселів.
У разі видачі простого векселя у платника податку — покупця припиняються зобов’язання щодо оплати товарів за договором поставки та виникають зобов’язання щодо сплати зобов’язань за векселем (ст. 4 «Закону про обіг векселів»).
Тобто, операція зі списання зобов’язань за векселем є необ’єктною для цілей оподаткування ПДВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити