• Посилання скопійовано

Заміна акумуляторної тягової батареї – це капітальний чи поточний ремонт автонавантажувача?

Підприємство має на балансі автонавантажувач, який працює на акумуляторній тяговій батареї. Батарея вийшла з ладу. Заміна батареї буде розглядатися як капітальний чи поточний ремонт?

Авто[електро]навантажувач – колісна самохідна машина, призначена для навантажування, розвантажування і штабелювання вантажів, виконавчі органи якого приводяться в дію автомобільним двигуном внутрішнього згоряння [електродвигунами] (п. 4.1-4.2 ДСТУ 3997-2000).

Самохідні машини відносяться до механічних транспортних засобів (п.1.10 розд.1 Постанови про ПДР).

Зазвичай при ідентифікації ремонту транспортних засобів ми користуємося Положенням про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту (далі - Положення №102).

Так, пп. 1.3 положення №102 визначено, що капітальний ремонт – це ремонт, який виконується для відновлення справності та повного або близького до повного відновлення ресурсу виробу із заміною чи відновленням будь-яких частин, у тому числі базових.

До капітального ремонту належать роботи, пов'язані із заміною кузова для автобусів та легкових автомобілів, рами для вантажних автомобілів або одночасною заміною не менш трьох базових агрегатів.

Якщо замінюються одночасно не більше двох базових агрегатів, це є поточним ремонтом. Перелік базових агрегатів наводиться у додатку Г до згаданого положення, й акумуляторної тягової батареї у ньому немає.

Враховуючи зазначене, заміна акумуляторної батареї не є капітальним ремонтом. Проте необхідно звернути увагу на те, що згадане Положення було прийнято у 1998 році і не містить нічого про електромобілі, а також не враховує, що тягові акумуляторні батареї використовуються в якості джерела постійного струму для живлення електричних двигунів автонавантажувача, їх вартість значна і складає від 150 тис. грн. Фактично тягова батарея за своїм функціоналом прирівнюється до базового агрегату.

Тож на нашу думку, заміна акумуляторної батареї відповідно до наведеної умови є заміною складової об’єкта основного засобу і списання вартості нової батареї на витрати як при поточному ремонті є необґрунтованим. Втім, це рішення повинен приймати не бухгалтер, а компетентна особа, яка відповідає за роботу цього навантажувача, і прийняте рішення фіксується у наказі керівника, який бухгалтер бере до виконання.

При цьому відповідно до п. 29 Методрекомендацій №561 за рішенням керівника заміна окремих важливих компонентів (частин) основних засобів, в нашому випадку - це тягова батарея, може бути відображена як заміна об'єкта основних засобів, якщо термін корисного використання такої частини відрізняється від терміну корисного використання основних засобів, до яких належить цей компонент.

У цьому випадку заміна такого компонента відображається капітальними інвестиціями у придбання нового об'єкту основних засобів:

  • Дт 152 Кт 207, 631, 661, 651;
  • Дт 10 Кт 152 і списанням заміненого об'єкту: Дт 131 Кт 10 - на суму зносу ліквідованої частини об’єкта;
  • Дт 976 Кт 10 - на залишкову вартість ліквідованої частини об’єкта.

Як відобразити це в обліку та оцінити,  див. тут.

***

Також пропонуємо до уваги:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202552
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025135
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025422
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202588
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520