• Посилання скопійовано

Як заповнити графу 5 ТТН при переміщенні продукції перевізником між власними складами?

Підприємство перевозить товари власного виробництва з складу підприємства у магазин. Автомобільний перевізник найманий. Собівартість продукції буде відома в кінці місяця. Яку ціну на товар, зокрема, собівартість чи ціну реалізації, необхідно зазначати в ТТН?

За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату (ст. 307 ГКУ).

Суб'єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі (ст. 306 ГКУ).

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства (ст. 307 ГКУ). 

Свлєю чергою, товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку (пп. 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні).

Форма ТТН наведена у додатку 7 Правил перевезення вантажів автомобліьним транспортом в Україні. Суб’єкти господарювання можуть оформлювати ТТН без дотримання даної форми, за умови наявності в ній інформації про: 

  • назву документа, 
  • дату і місце його складання, 
  • найменування (прізвище, ім’я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, 
  • найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, 
  • автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), 
  • пункти навантаження та розвантаження зі зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора (п. 11.1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні)

В даному переліку не наведено необхідність заповнення графи 5 «Ціна без ПДВ за одиницю, грн» та графи 6 «Загальна сума з ПДВ, грн». Проте, не заповнити його не можна і це випливає із функцій, що виконує ТТН, а саме:

  1. Підтвердження витрат на перевезення. У разі відсутності ТТН при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток витрати за договорами про надання автотранспортних послуг не враховуються (БЗ ЗІР (102.02): «Чи враховуються при визначенні об’єкта оподаткування витрати за договорами про надання автотранспортних послуг у разі відсутності товарно-транспортних накладних (ТТН)?»).

Перевізник приймає вантаж за кількістю і якістю, як і передає вантажоотримувачу. Ціна для нього не важлива до того моменту, доки вантаж не буде пошкоджено або втрачено.

Так, ст. 314 ГКУ визначено відповідальність перевізника за втрату, нестачу, пошкодження вантажу. А саме за шкоду, заподіяну при перевезенні вантажу, перевізник відповідає:

  • у разі втрати або нестачі вантажу – в розмірі вартості вантажу, який втрачено або якого не вистачає;
  • у разі пошкодження вантажу – в розмірі суми, на яку зменшилася його вартість;
  • якщо внаслідок пошкодження вантажу його якість змінилася настільки, що він не може бути використаний за прямим призначенням, одержувач вантажу має право від нього відмовитися і вимагати відшкодування за його втрату.

При цьому згідно з ч. 1 ст. 225 ГКУ до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:

  • вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;
  • додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною;
  • неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконаного зобов'язання другою стороною;
  • матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Отже, при пошкоджені чи втраті вантажу для розрахунку компенсації може бути взята наведена вартість товару в ТТН. Це має бути зазначено в договорі.

  1. Списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку.

Інформація граф 5 та 6 є важливими безпосередньо для вантажоодержувача та вантажовідправника.

Відповідно до наведеної умови при внутрішньому переміщенні продукції (склад - магазин) вантажовідправник та вантажоодержувач одна особа. Сума та кількість відвантаженого товару має відповідати даним господарської операції, а це переміщення, а не реалізація.

 Тобто, вартість, зазначена в ТТН, має відповідати собівартості продукції, визначеній на момент переміщення.

Підприємство визначає собівартість продукції на кінець місяця, проте до того часу вона може не тільки переміщуватися, але й бути реалізована.  У зв’язку з цим в обліку надходження готової продукції власного виробництва  може обліковуватися за нормативною вартістю (плановою собівартістю) з подальшим коригуванням в кінці місяця до фактичної собівартості.

Тобто в ТТН буде вказано нормативну або планову собівартість на дату, на яку відбувається переміщення і яка відповідає даним накладної-вимоги на внутрішнє переміщення. Ця ж вартість продукції буде відображена в обліку записом Дт 26 (магазин) Кт 26 (склад) на дату переміщення.

*** 

Додатково читайте: Методологічні принципи обліку готової продукції

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202552
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025137
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025425
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202588
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520