• Посилання скопійовано

Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?

Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?

Відповідно до ст. 1 Закону №2344, товарно-транспортна накладна (ТТН)– це єдиний для всіх учасників транспортного процесу (крім фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за рахунок власних коштів та для власних потреб) документ, призначений для обліку ТМЦ на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов’язкові реквізити, передбачені Законом про автотранспорт та Правилами №363.

У загальному випадку ТТН є основним документом на перевезення вантажів – пп. 11.1 Правил №363

В ТТН вантажовідправник зазначає дату, місце складання, дані щодо вантажовідправника, автомобільного перевізника, вантажоодержувача, транспортного засобу.

Акт перевізник складає на основі ТТН. Так як саме в ній є підтвердження факту доставки товару отримувачу, дані щодо вантажовідправника, автомобільного перевізника, вантажоодержувача, транспортного засобу, вантажу.

Відсутність ТТН має певні податкові наслідки.

 

ПДВ

Податківці нагадали, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пп. 201.11 ПКУ.

ТТН, як бачимо, в цьому переліку немає. Тобто одна лише відсутність ТТН не позбавляє покупця права на ПК за операцією з придбання товарів. Якщо у вас є зареєстрована податкова накладна, право на податковий кредит у вас є. 

Проте, якщо податківцями буде доведено те, що така операція є нереальною (зважаючи на технічні, фізичні та технологічні можливості, про які було сказано на початку), права на ПК у покупця за такою операцією не буде. Тож в даному випадку ТТН буде як додатковий аргумент реальності операції.

 

Податок на прибуток

У разі відсутності товарно-транспортної документації, яка підтверджує отримання послуг з перевезення вантажу, у тому числі ТТН, які відносяться до первинних документів та на підставі яких ведеться бухгалтерський облік, платник податків при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухгалтерського обліку не має підстав для врахування вартості таких послуг при формуванні собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг (ЗІР).

Таким чином, перевізнику необхідно буде надати всі необхідні первинні документи замовнику для підтвердження факту надання послуг, в т.ч ТТН, яка складається вантажовідправником.

***

Додатково читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»