• Посилання скопійовано

Навіть якщо нематеріальний актив назвати в обліку «Веб-сайт», не усі витрати на його створення сформують його первісну вартість

Предприятие хочет создать веб-сайт, где разместит каталоги продукции предприятия и подробную их характеристику. Как правильно отобразить затраты предприятия на услуги хостинга, домена, оказание услуг по созданию и продвижения сайта? На нематериальный актив или на затраты отчетного периода?

В сучасних умовах бізнесу для знаходження потенційних покупців без створення сайту мало хто працює. Визначення терміну веб-сайт зустрічається лише у наказі Держкомітету зв'язку та інформатизації України, це: “сукупність програмних та апаратних засобів з унікальною адресою у мережі Інтернет разом з інформаційними ресурсами, що перебувають у розпорядженні певного суб'єкта і забезпечують доступ юридичних та фізичних осіб до цих інформаційних ресурсів та інші інформаційні послуги через мережу Інтернет”. 

 


 

Для реалізації розробки сайту підприємство несе певні витрати: послуги зі створення веб - сторінки, реєстрація домену, просування, підтримки сайту, послуги розміщення даних сайту на сервері іншого СГД (хостінг), тощо. 

Для створення сайтів, компанії звертаються до сторонніх веб – фахівців (розробників, дизайнерів, верстальників, програмістів тощо) або створюють сайт самотужки. Відповідно у процесі створення виникає питання: понесені витрати є витратами операційної діяльності чи підприємство створює нематеріальний актив (далі, НА)? Для цього враховується ряд чинників. Так, відповідно до П(С)БО 8 (2) аналізуються ознаки НА. Зокрема, якщо одночасно виконуються наступні умови (п. 4, 6, 7 П(С)БО 8):

1) підприємство  має намір, технічну   можливість   та   ресурси   для   доведення активу  до  стану,  у  якому  він  придатний  для реалізації або використання;

2) актив може бути ідентифікований (вартість може бути достовірно визначена);

3) є імовірність отримання майбутніх економічних вигід;

4) йдеться про немонетарний  актив,  який  не  має матеріальної  форми  та може бути ідентифікований.

В такому випадку понесені витрати на створення формують первісну вартість нематеріального активу. 

Одразу зазначимо, що навіть якщо створений НА і назвати в обліку «Веб-сайт», не усі витрати на його створення і доведення до стану, в якому він придатний до використання сформують його первісну вартість. Оскільки, виходячи з груп НА, зазначених у п. 5 П(С)БО 8, такий НА може належати до авторських прав та суміжних з ним прав. Так, витрати на просування сайту та його дослідження (тестування) не є НА, а отже, належать до витрат звітного періоду в якому були понесені.

Згідно з ч. 1 ст. 433 ЦКУ та ст. 8 Закону про авторське право (3), веб-сайт може належати до об'єктів права інтелектуальної власності (авторського права) в частині витрат на створення його унікального контенту, дизайну та  комп'ютерних програм, які було створено спеціально для функціонування такого веб-сайту. Якщо на сайті розміщено звичайну інформацію у вигляді каталогів товарів і така комерційна пропозиція не має ознак творчої праці автора, тоді не коректно стверджувати, що ця інформація є об'єктом права інтелектуальної власності. Отже, в частині витрат на створення сайту, об’єктом авторського права можуть бути не усі витрати, а лише ті, які було спрямовано на створення нових і унікальних творів, при цьому вони не використовуються їх власником окремо від такого веб-сайту (інакше такі твори доведеться обліковувати як окремі об’єкти авторського права). 

Нагадаємо, якщо веб-сайт було створено працівниками підприємства (в тому числі фізособами, яких було найнято на підставі цивільно-правового договору) на замовлення (за розпорядженням) роботодавця, то, згідно з п. 2 ст. 16 Закону про авторське право, виключне майнове право на службовий твір (веб-сайт) належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором (або цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем). У разі, якщо на створення веб-сайта було укладено цивільно-правовий договір зі сторонньою організацією, то треба простежити за тим, щоб у ньому була передбачена передача підприємству-замовнику виключні майнові авторські права (ст. 31 Закону про авторське право).

За користування доменним ім’ям сплачуються реєстраційний внесок. Чи відноситься до первісної вартості НА у вигляді сайту створення доменного імені? Як правило, компанії сплачують абонплату за користування доменним іменем, і такі суми належать до витрат. У цьому випадку у бухобліку використовується рахунок 39 "Витрати майбутніх періодів", який призначено для узагальнення інформації щодо здійснених витрат у звітному періоді, які підлягають віднесенню на витрати в майбутніх звітних періодах. Витрати визнаються шляхом систематичного розподілу між відповідними звітними періодами. Аналогічно  відображаються витрати у податковому обліку. Відповідно до п. 138.5 ПКУ такі витрати визнаються витратами того періоду, в якому вони були здійсненні згідно правил ведення бухобліку. Понесені витрати у вигляді абонплати за користування доменним іменем відносяться до складу витрат на збут, як витрати що пов'язані з реалізацією товарів (робіт, послуг) підприємства.  

Хостинг, це виділення місця на вінчестері серверу іншого СГД під дані вашого веб-сайту. Цю послугу надають як Інтернет-провайдери, так і компанії, що спеціалізуються на наданні послуг хостингу. Такі послуги можуть надаватися разом із послугами з підтримки та обслуговуванню веб-сайту. Вартість таких послуг, як в бухгалтерському так і в податковому обліках, відображаються у складі витрат у періоді нарахування, що повинно підтверджуватись первинними документами.

Приклад. Підприємство — платник ПДВ прийняло рішення створити веб-сайт. Наказом керівника встановлено термін використання сайту — 5 років, на програмний комплекс якого було витрачено 12000,00 грн (у т. ч. ПДВ 2000,00 грн). Підтримка та оновлення контенту (який надається провайдером) веб-сторінки щомісяця становлять 400,00 грн без ПДВ, абонплата на квартал за користування доменним іменем становить 90,00 грн без ПДВ. Відображення в обліку операцій за умовами прикладу показано у таблиці. Згадані витрати були понесені підприємством протягом одного місяця.

 

Зміст операції 

Бухгалтерський облік

 

Сума, грн 

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1.

Капіталізовані витрати на розроблення сайту (за актами)*

154

631

10000,00

-

-*

2.

Відображено ПК з ПДВ за операцією з розроблення сайту

641/ПДВ

631

2000,00

-

-

3.

Введено сайт в експлуатацію (за актом НА-1)** 

125

154

10000,00

-

-

4.

Сплачено сторонній організації за розробку сайту

631

311

12000,00

-

-

5.

Підписано акт щомісячної підтримки та оновлення контенту сайту

93

685

400,00

-

400

6.

Сплачена авансом абонплата за поточний квартал за користування  доменним іменем

371

311

90,00

-

-

7.

Суму абонплати за користування доменним ім’ям включено до складу витрат майбутніх періодів 

39

371

90,00

-

-

8.

Частину абонплати за користування доменним ім’ям у поточному місяці включено до складу витрат (90,00 : 3) 

93

39

30,00

-

30 

Витрати на розроблення сайта визнані первісною вартістю НА «Веб-сайт» (група 5) із строком корисного використання 5 років. Нарахування амортизації починається з місяця, наступного після місяця введення в експлуатацію 
** НА-1 «Акт введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів», затверджений наказом Мінфіну від 22.11.2004 р. №732

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202416
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202436
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202432
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202434
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133