• Посилання скопійовано

ФОП не повідомив держреєстратора про зміну місця проживання: які наслідки?

ФОП-"єдинник" змінив місцепроживання, проте своєчасно не вніс відповідні зміни до Держреєстру. Протягом періоду, що вже більше року, ФОП подає звітність та сплачує податки за старим місцем проживання. Як вийти із даної ситуації з мінімальними наслідками? Чи є відповідальність за несвоєчасне внесення змін до Держреєстру?

У Держреєстрі є дані щодо місцезнаходження ФОПа (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізособою - підприємцем) - п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону №755.

На відміну від юрособи, місцезнаходження фізосіб підтверджується відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, Законами №1382№1706.

Місце проживання або адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізособою-підприємцем, визначається або відміткою у паспорті про місце реєстрації, або довідкою внутрішньопереміщеної особи. 

Якщо місце реєстрації фізособи-підприємця змінюється, вона має повідомити про це держреєстратора. Записи до ЄДР вносяться за заявницьким принципом й допоки заяви від підприємця не буде, у держреєстратора немає підстав вносити хоча б якісь дані щодо такого підприємця.

Стаття 18 Закону №755 дає перелік документів, які необхідно подати держреєстратору у випадку реєстрації, припинення або внесення змін щодо даних про підприємця.

Так, зокрема, для держреєстрації змін до відомостей про фізособу - підприємця, що містяться в ЄДР, подаються такі документи:

  1. заява про державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
  2. документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених цим Законом;
  3. копія довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки - у разі внесення змін, пов’язаних із зміною реєстраційного номера облікової картки платника податків;
  4. копія першої сторінки паспорта та сторінки з відміткою про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта - у разі внесення змін, пов’язаних із зміною серії та номера паспорта, - для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта;
  5. договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства - у разі створення фізичною особою - підприємцем сімейного фермерського господарства відповідно до Закону "Про фермерське господарство"; договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства у новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в договорі (декларації) про створення сімейного фермерського господарства.

Як бачимо, про долучення копії сторінки із місцем реєстрації – ані слова. Більше того, окремого алгоритму внесення змін щодо інформації про зміну місця реєстрації також немає.

З одного боку, ЄДР має містити актуальну інформацію і при зміні місця реєстрації підприємець має повідомити держреєстратора, а він  - податківців.  Але строку для такого повідомлення не передбачено!

Хто ще може повідомити податківців? За нормами пп. 70.6 ПКУ, органи держреєстрації актів цивільного стану, органи внутрішніх справ, органи, що здійснюють реєстрацію фізосіб зобов'язані подавати відповідним контролюючим органам інформацію щодо зміни даних, які включаються до облікової картки фізособи - платника податків, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця.

Є ще пп. 117.1 ПКУ, який передбачає штраф у 340 грн, зокрема, за неподання заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі. На наш погляд, накладення даного штрафу є досить сумнівним, бо щоб накласти такий штраф, потрібно таке правопорушення виявити – а це малоймовірно. 

Ні податківці, ні держреєстратор не може ініціювати подання документів на внесення змін щодо нового місця реєстрації підприємця. Строків для внесення змін до облікових даних платника податків не передбачено, а отже, на нашу думку, відповідальності за такий "несвідомий" вчинок як неповідомлення держреєстратора про зміну місця реєстрації для підприємця не передбачено.

Тож цей ФОП може змінити своє місцепроживання в Держреєстрі зараз і без подальших негативних наслідків. Зміна місця сплати податків та подання звітності відбудеться лише після внесення змін до Держреєстру – у загальному порядку.

Також ФОП за бажанням може подати заяву про припинення підприємницької діяльності за старою адресою – теж без негативних наслідків.

Також читайте тут, туттут та тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025145
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025439
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520