• Посилання скопійовано

Учасник ТОВ помер: як зменшити СК?

Учасник ТОВ з часткою менше 50% помер, але свою частку вніс не повністю. Спадкоємці не подали заяву про вступ до ТОВ. Учасники ТОВ через 1,5 роки з дати смерті учасника прийняли рішення про виключення померлого учасника та зменшення СК. Як відобразити таку операцію в обліку підприємства?

Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону про ТОВ у разі смерті учасника - фізичної особи частка якого у СК ТОВ становить менше 50 %, та якщо протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці (правонаступники) такого учасника не подали заяву про вступ до ТОВ відповідно до закону, ТОВ може виключити учасника з ТОВ.

Таким чином, в ситуації, яку ми розглядаємо, учасники ТОВ можуть прийняти рішення про виключення померлого учасника зі складу ТОВ та зменшення СК.

Бухгалтерські проведення в такій ситуації стандартні. Розглянемо на прикладі.

Частка померлого учасника у СК – 14 000 грн., але сформована не повністю, а тільки на 13 600 грн.

Бухгалтерські проводки при формуванні СК були такі:

  • Дт 46 Кт 401 – 14 000 грн. (зареєстрований СК в частині учасника, якого ми розглядаємо);
  • Дт 301, 311 тощо Кт 46 – 13 600 грн. (учасник зробив частину свого внеску до СК).

Відтак заборгованість за несформованим внеском, яка відображається на дебеті рахунку 46 - 400 грн. (14 000 – 13 600).

Виключення померлого учасника і зменшення СК буде відображатися такими проводками:

  • Дт 401 Кт 46 – 400 грн. (зменшення СК на суму невнесеної частки);
  • Дт 401 Кт 672 – 13 600 грн. (зменшення СК на суму внесеної частки).

Таким чином, на субрахунку 672 виникає заборгованість із повернення спадкоємцям частки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦКУ для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Тобто, строк прийняття спадщини – шість місяців з дати смерті фізособи.

Поряд з цим відповідно до ч. 2 ст. 1270 ЦКУ якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Тобто, якщо є кілька спадкоємців і один з них відмовиться від прийняття спадщини, приміром, в останній день перед закінченням шестимісячного строку, ті спадкоємці, які залишилися, можуть прийняти спадщину протягом трьох місяців з дати відмови.

Таким чином, потенційний строк прийняття спадщини подовжується на строк до 9 місяців.

Якщо протягом 9 місяців з дати смерті спадкоємці не звернулися до ТОВ за отриманням частки, заборгованість з передачі спадщини стає безнадійною. Тому ТОВ може прийняти рішення про списання такої заборгованості з балансу: Дт 672 Кт 718 – 13 600 грн.

Поряд з цим ТОВ може виконати обов’язок погашення боргу перед спадкоємцями шляхом внесення у депозит нотаріуса, відповідно до норм ст. 537 ЦКУ: Дт 672 Кт 311.

Чи повинно ТОВ відображати у формі №4ДФ (колишня №1ДФ) операцію внесення боргу в депозит нотаріуса?

На наш погляд, ні. Оскільки у ТОВ немає інформації про фізосіб, яким буде виплачено цей дохід. Якщо нотаріус виплатить кошти спадкоємцям, то саме він і зазначить про виплату такого доходу у формі №4ДФ. Якщо нотаріус так і не виплатить кошти спадкоємцям, він перерахує кошти заборгованості в бюджет. Таким чином, ця інформація у формі №4ДФ взагалі не відображатиметься.

Але оскільки в чинних нормативних документах стосовно цього питання немає конкретної відповіді, для уникнення непорозумінь з податковою рекомендуємо звернутися за індивідуальною податковою консультацією.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025454
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520