Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону про ТОВ у разі смерті учасника - фізичної особи частка якого у СК ТОВ становить менше 50 %, та якщо протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці (правонаступники) такого учасника не подали заяву про вступ до ТОВ відповідно до закону, ТОВ може виключити учасника з ТОВ.
Таким чином, в ситуації, яку ми розглядаємо, учасники ТОВ можуть прийняти рішення про виключення померлого учасника зі складу ТОВ та зменшення СК.
Бухгалтерські проведення в такій ситуації стандартні. Розглянемо на прикладі.
Частка померлого учасника у СК – 14 000 грн., але сформована не повністю, а тільки на 13 600 грн.
Бухгалтерські проводки при формуванні СК були такі:
- Дт 46 Кт 401 – 14 000 грн. (зареєстрований СК в частині учасника, якого ми розглядаємо);
- Дт 301, 311 тощо Кт 46 – 13 600 грн. (учасник зробив частину свого внеску до СК).
Відтак заборгованість за несформованим внеском, яка відображається на дебеті рахунку 46 - 400 грн. (14 000 – 13 600).
Виключення померлого учасника і зменшення СК буде відображатися такими проводками:
- Дт 401 Кт 46 – 400 грн. (зменшення СК на суму невнесеної частки);
- Дт 401 Кт 672 – 13 600 грн. (зменшення СК на суму внесеної частки).
Таким чином, на субрахунку 672 виникає заборгованість із повернення спадкоємцям частки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦКУ для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Тобто, строк прийняття спадщини – шість місяців з дати смерті фізособи.
Поряд з цим відповідно до ч. 2 ст. 1270 ЦКУ якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Тобто, якщо є кілька спадкоємців і один з них відмовиться від прийняття спадщини, приміром, в останній день перед закінченням шестимісячного строку, ті спадкоємці, які залишилися, можуть прийняти спадщину протягом трьох місяців з дати відмови.
Таким чином, потенційний строк прийняття спадщини подовжується на строк до 9 місяців.
Якщо протягом 9 місяців з дати смерті спадкоємці не звернулися до ТОВ за отриманням частки, заборгованість з передачі спадщини стає безнадійною. Тому ТОВ може прийняти рішення про списання такої заборгованості з балансу: Дт 672 Кт 718 – 13 600 грн.
Поряд з цим ТОВ може виконати обов’язок погашення боргу перед спадкоємцями шляхом внесення у депозит нотаріуса, відповідно до норм ст. 537 ЦКУ: Дт 672 Кт 311.
Чи повинно ТОВ відображати у формі №4ДФ (колишня №1ДФ) операцію внесення боргу в депозит нотаріуса?
На наш погляд, ні. Оскільки у ТОВ немає інформації про фізосіб, яким буде виплачено цей дохід. Якщо нотаріус виплатить кошти спадкоємцям, то саме він і зазначить про виплату такого доходу у формі №4ДФ. Якщо нотаріус так і не виплатить кошти спадкоємцям, він перерахує кошти заборгованості в бюджет. Таким чином, ця інформація у формі №4ДФ взагалі не відображатиметься.
Але оскільки в чинних нормативних документах стосовно цього питання немає конкретної відповіді, для уникнення непорозумінь з податковою рекомендуємо звернутися за індивідуальною податковою консультацією.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити