Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Що таке консультаційні послуги?

Які існують критерії поняття "консультаційні послуги" для цілей визначення місця постачання таких послуг згідно з пп. 186.3 ПКУ?

На роз’яснення питання, які з послуг можна вважати консультаційними в цілях застосування абз. «в» п. 186.3 ПКУ, Держкомпідприємництва випустило лист від 08.04.2011 N 3309.

Держкомпідприємництва звертає увагу, що особливістю будь-якого договору про надання послуг є те, що послуга споживається безпосередньо під час її надання, на відміну від договору підряду, який завжди спрямовано на отримання певного матеріального результату, процес досягнення якого для замовника, як правило, не має значення (виготовлення стільця, ремонт автомобіля тощо).

Консультування (незалежно від того, в якій формі консультація надається — усній чи письмовій) віднесено до послуг, оскільки консультування полягає у наданні певної інформації замовнику. Виконавець консультаційної послуги володіє певною інформацією, яку потребує замовник. При цьому у процесі надання консультації виконавець може обробляти, систематизувати наявну у нього інформацію в залежності від потреб замовника.

Якщо консультації надаються у письмовій формі, то письмова форма – це не результат виконання роботи, вона не має самостійної цінності. Вона є лише формою надання  замовнику потрібної йому інформації. Послуга консультування споживається у процесі ознайомлення з інформацією, що надається – або в усній формі, або при читанні письмової консультації. Так само консультація може мати і іншу форму – графічну, аудіо- або відеоформу.

Така ознака послуги, як її споживаність безпосередньо у ході надання, є загальною для всіх послуг. ЦКУ не містить визначення «консультаційна послуга», тому Держкомпідприємництва звернувся до  Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 р. № 2289-VI. На момент видання вищезазначеного листа там було визначення консультаційних послуг, але зараз його вже немає і в Законі № 2289.

Звернувшись до діючого тоді Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого наказом Держкомстандарту від 30.12.97 р. № 822, Держкомпідприємництва доходить висновку, що консультаційні послуги зустрічаються в кожному з розділів. Це означає, що при їх класифікації у статистичних чи інших цілях вони ніколи не мають самостійного характеру, оскільки завжди здійснюються в певній сфері, у межах більш широкого напрямку діяльності. Зараз діє Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016-2010, але і в ньому ситуація така ж сама.

Також у КВЕД консультаційні послуги як самостійний вид економічної діяльності не названі, проте «консультаційний» елемент присутній у багатьох видах діяльності. Хоча Держкомпідприємництва аналізував КВЕД-2005, у КВЕД-2010 ситуація така ж.

Отже, для цілей застосування абз. «в» п. 186.3 ПКУ консультуванням слід вважати будь-які операції, що мають виключно консультаційний характер, та суть яких полягає в обробці та наданні інформації замовнику, без прив’язки до КВЕД.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Послуги

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі