Відповідно до ст. 325 ЦКУ суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.
Відповідно до ч. 1 ст. 320 ЦКУ власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 ЦКУ ФОП відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
З наведеного випливає, що такого суб’єкта права власності, як ФОП, немає. Все майно, яке придбаває ФОП, належить на праві власності фізичній особі, а не ФОП.
ФОП – це в першу чергу податковий режим, а не статус власності.
Наприклад, ФОП в рамках підприємницької діяльності здійснює торгівельну діяльність, для чого придбаває товари. Ці товари є власністю фізособи, а не ФОП. Але оскільки товари придбані для використання в підприємницькій діяльності, то щодо них діє особливий порядок оподаткування. Тобто, дохід від продажу цих товарів оподатковується за правилами ФОП, а не фізособи.
Окремі види майна підлягають держреєстрації (земельні ділянки, нерухомість, транспортні засоби, сільгосптехніа). Але навіть якщо договір на придбання такого майна буде укладено ФОП, а не фізособою, і кошти за придбання будуть сплачені з банківського рахунку, призначеного для підприємницької діяльності, таке майно однаково буде реєструватися на фізособу, а не ФОП.
Наприклад, в п. 6 Порядку №694 (Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджений Постановою КМУ від 08.07.2009 р. №694) сказано, що машина реєструється за її власником як за юридичною або фізичною особою. За ФОП машина реєструється як за фізичною особою.
Те саме стосується реєстрації транспортних засобів (див. п. 6 Порядку №1388).
З наведеного також випливає, що з точки зору цивільного законодавства в принципі неважливо, з якого банківського рахунку ФОП здійснює оплату майна для власних потреб і для підприємницької діяльності – з рахунку, який відкрито для потреб ФОП чи для власних потреб фізособи.
Але це може бути порушенням банківського законодавства.
Наприклад, згідно з абзацом другим п. 14 розд. І Інструкції №492 забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. Тому краще не сплачувати з поточних рахунків фізосіб підприємницькі витрати.
Але немає заборони використовувати підприємницькі рахунки для оплати майна, витрат на власні потреби. Те саме зазначає податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 104.11 ЗІР: «Чи має право ФОП на загальній системі оподаткування використовувати кошти з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?».
Якщо ФОП є платником ПДВ, то за майном, яке придбавається з ПДВ для використання виключно у підприємницькій діяльності, можна відображати податковий кредит. Але для уникнення непорозумінь такі витрати доречно оплачувати тільки з підприємницького рахунку.
Якщо ФОП має у власності чи оренді якусь нерухомість, яку використовує для потреб підприємницької діяльності, про таку нерухомість варто повідомити податкову, надавши форму №20-ОПП.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити