• Посилання скопійовано

ФОП придбаває майно: на кого його оформляти?

ФОП на ЄП за ставкою 5% (неплатник ПДВ) придбаває різноманітне майно для використання в підприємницькій діяльності, як те, яке не підлягає держреєстрації, так і те, яке підлягає держреєстрації. Яке майно можна придбати на ФОП, а яке - на фізособу?

Відповідно до ст. 325 ЦКУ суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Відповідно до ч. 1 ст. 320 ЦКУ власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 ЦКУ ФОП відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

З наведеного випливає, що такого суб’єкта права власності, як ФОП, немає. Все майно, яке придбаває ФОП, належить на праві власності фізичній особі, а не ФОП. 

ФОП – це в першу чергу податковий режим, а не статус власності.

Наприклад, ФОП в рамках підприємницької діяльності здійснює торгівельну діяльність, для чого придбаває товари. Ці товари є власністю фізособи, а не ФОП. Але оскільки товари придбані для використання в підприємницькій діяльності, то щодо них діє особливий порядок оподаткування. Тобто, дохід від продажу цих товарів оподатковується за правилами ФОП, а не фізособи.

Окремі види майна підлягають держреєстрації (земельні ділянки, нерухомість, транспортні засоби, сільгосптехніа). Але навіть якщо договір на придбання такого майна буде укладено ФОП, а не фізособою, і кошти за придбання будуть сплачені з банківського рахунку, призначеного для підприємницької діяльності, таке майно однаково буде реєструватися на фізособу, а не ФОП. 

Наприклад, в п. 6 Порядку №694 (Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджений Постановою КМУ від 08.07.2009 р. №694) сказано, що машина реєструється за її власником як за юридичною або фізичною особою. За ФОП машина реєструється як за фізичною особою.

Те саме стосується реєстрації транспортних засобів (див. п. 6 Порядку №1388).

З наведеного також випливає, що з точки зору цивільного законодавства в принципі неважливо, з якого банківського рахунку ФОП здійснює оплату майна для власних потреб і для підприємницької діяльності – з рахунку, який відкрито для потреб ФОП чи для власних потреб фізособи.

Але це може бути порушенням банківського законодавства. 

Наприклад, згідно з абзацом другим п. 14 розд. І Інструкції №492 забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. Тому краще не сплачувати з поточних рахунків фізосіб підприємницькі витрати. 

Але немає заборони використовувати підприємницькі рахунки для оплати майна, витрат на власні потреби. Те саме зазначає податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 104.11 ЗІР: «Чи має право ФОП на загальній системі оподаткування використовувати кошти з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?».

Якщо ФОП є платником ПДВ, то за майном, яке придбавається з ПДВ для використання виключно у підприємницькій діяльності, можна відображати податковий кредит. Але для уникнення непорозумінь такі витрати доречно оплачувати тільки з підприємницького рахунку. 

Якщо ФОП має у власності чи оренді якусь нерухомість, яку використовує для потреб підприємницької діяльності, про таку нерухомість варто повідомити податкову, надавши форму №20-ОПП.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025455
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520