• Посилання скопійовано

За якими цінами можна відпускати товар ФОПу, який є одночасно директором постачальника?

Директор ТОВ, яке здійснює гуртову торгівлю непродовольчими товарами, одночасно зареєстрований як ФОП на ІІ групі ЄП з такою ж діяльністю. За якими цінами можна відпускати товар ФОПу, враховуючи, що підприємство має кілька цін на один товар, залежно від обсягів купівлі цього товару покупцем?

Чи можна з ФОП – директором укласти договір поставки?

Відповідно до ст. 204 ЦКУ правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

При цьому нормами ч. 12 ст. 39 Закону №2275  передбачено, що договір, який укладається з членом виконавчого органу товариства, від імені товариства підписує особа, уповноважена на таке підписання загальними зборами учасників.

Посадовими особами товариства є члени виконавчого органу, наглядової ради, а також інші особи, передбачені статутом товариства (ч. 1 ст. 42 Закону №2275).

Виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є "директор", якщо статутом не передбачена інша назва (ч. 4 ст. 39 Закону №2275).

У ч. 5 ст. 40 Закону №2275 зазначено, що член виконавчого органу товариства без згоди загальних зборів учасників або наглядової ради товариства, а член наглядової ради товариства – без згоди загальних зборів учасників не може, зокрема:

  • здійснювати господарську діяльність як ФОП у сфері діяльності товариства;
  • бути членом виконавчого органу або наглядової ради іншого суб'єкта господарювання, що здійснює діяльність у сфері діяльності товариства.

Порушення вказаних вище обов'язків є підставою для розірвання товариством договору (контракту) з такою особою без виплати компенсації (ч. 6 ст. 40 Закону №2275).

Крім того, ч. 3 ст. 42 Закону №2275 встановлено, що конфліктом інтересів є конфлікт між обов'язком посадової особи діяти добросовісно і розумно в інтересах товариства в цілому та приватними інтересами посадової особи або її афілійованих осіб.

Отже, укласти такий договір із директором ТОВ/ТДВ може, але лише за згодою загальних зборів учасників або наглядової ради товариства. 

 

За якими цінами можна відпускати товар ФОП - директору?

Методологічні засади формування інформації про операції пов'язаних сторін та її розкриття у фінансовій звітності визначено П(С)БО 23.

Відповідно до п. 3 П(С)БО 23 пов'язаними сторонами вважаються:

  • підприємства, які перебувають під контролем або суттєвим впливом інших осіб;
  • підприємства і фізичні особи, які прямо або опосередковано здійснюють контроль над підприємством або суттєво впливають на його діяльність, а також близькі члени родини такої фізичної особи.

Перелік пов'язаних сторін визначається підприємством, враховуючи сутність відносин, а не лише юридичну форму (превалювання сутності над формою).

Операції пов'язаних сторін в абз. 5 п. 4 П(С)БО 23 визначені як передача активів або зобов'язань однією пов'язаною стороною іншим пов'язаним сторонам.

Придбання або продаж готової продукції (товарів, робіт, послуг) належать до операцій пов'язаних сторін (пп. 5.1 П(С)БО 23).

Оцінка активів або зобов'язань в операціях пов'язаних сторін здійснюється за методами, перелік яких наведено в п. 6 П(С)БО 23, а саме:

  • порівнюваної неконтрольованої ціни;
  • ціни перепродажу;
  • "витрати плюс";
  • балансової вартості.

За методом порівнюваної неконтрольованої ціни застосовується ціна, яка визначається за ціною на аналогічну готову продукцію (товари, роботи, послуги), що реалізується не пов'язаному з продавцем покупцеві за звичайних умов діяльності (п. 7 П(С)БО 23).

За методом ціни перепродажу застосовується ціна готової продукції (товарів, робіт, послуг) за вирахуванням відповідної націнки (п. 6 П(С)БО 23).

Відповідно до п. 3.1 додатку до П(С)БО 19 справедливою вартістю товарів є ціна їхньої реалізації за вирахуванням витрат на реалізацію та суми надбавки (прибутку), виходячи з надбавки (прибутку) для аналогічної готової продукції та товарів. 

Отже, в ситуації, що розглядається, товар може відпускатися ФОП-директору (за наявності згоди загальних зборів учасників або наглядової ради товариства), за ціною, встановленою, залежно від обсягів купівлі цього товару будь-яким іншим покупцем – не пов’язаною особою, за умови що така ціна дорівнює ціні аналогічних товарів у незалежних постачальників.

Також про постачання товарів за цінами нижчими від цін іншим покупцям читайте тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»