Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Постачання товарів за цінами нижчими від цін іншим покупцям: що з оподаткуванням?

До групи компаній об’єднано три юрособи (загальна система оподаткування), які є пов’язаними особами. Є ситуації, коли у межах групи товар, імпортований однією компанією, постачається іншим членам групи за нижчими цінами, ніж іншим покупцям. Які особливості оподаткування податком на прибуток та ПДВ?

Щодо податку на прибуток зазначимо таке.

Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат та фінрезультату до оподаткування.

Методологічні засади формування інформації про операції пов'язаних сторін та її розкриття у фінзвітності визначено П(С)БО 23.

Відповідно до п. 5.1 П(С)БО 23 до операцій пов'язаних сторін, зокрема, належать операції з придбання або продажу товарів. При цьому оцінка активів або зобов'язань в операціях пов'язаних сторін здійснюється за методами, визначеними у п. 6 П(С)БО 23, а саме:

  • порівнюваної неконтрольованої ціни;
  • ціни перепродажу;
  • «витрати плюс»;
  • балансової вартості.

У даному випадку найдоцільнішим буде застосування методу порівнюваної неконтрольованої ціни, за яким застосовується ціна, яка визначається за ціною на аналогічні товари,  що реалізуються не пов'язаному з продавцем покупцеві за звичайних умов діяльності – тобто ціна, за якою товар продається групою непов’язаним покупцям. Таким чином, для цілей бухобліку та визначення фінрезультату, а відповідно, і для цілей оподаткування податком на прибуток, операції з купівлі-продажу товарів між підприємствами групи повинні оцінюватися за тими ж цінами, що й продаж товарів стороннім покупцям.

Щодо ПДВ, то база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ПКУ). При цьому база оподаткування не може бути нижче ціни придбання таких товарів.

Для товарів, що ввозяться на митну територію України, базою оподаткування ПДВ є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті та включаються до ціни товарів (п. 190.1 ПКУ).

ДФС у ІПК від 14.09.2017 р. №1959/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що для товарів, придбаних на митній території України або ввезених на митну територію України, ціна придбання визначається як вартість майна, за якою таке майно набуте у власність, тобто ціна, зазначена в договорі на придбання товару (контрактна вартість).

З метою нарахування податкових зобов'язань з ПДВ при подальшому постачанні раніше імпортованих товарів ціна придбання таких товарів визначається на дату переходу прав власності на такий товар за ціною, зазначеною в договорі на придбання товару (контрактною вартістю).

Методологічні засади формування інформації про операції пов'язаних сторін та її розкриття у фінзвітності визначено П(С)БО 23. Але, перш, ніж їх застосовувати, переконайтеся, що ви і ваші контрагенти є пов'язаними особами згідно із п. 3 П(С)БО 23.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податок на прибуток

Коментарі: 3

Новини по темі

Консультації по темі