• Посилання скопійовано

Зміна лізингоотримувача: за якою вартістю переводити заборгованість?

Авто взято одним лізингоотримувачем в фінлізинг. Втім, через деякий час домовлено про переуступку і зміну лізингоодержувача. За якою вартістю проводиться зміна лізингоодержувача? Якими документами слід це переведення підкріпити?

Законодавчо не обмежено, за якою вартістю передавати сам об’єкт фінлізингу. Це може бути як сума заборгованості, яка переводиться до нового лізингоодержувача на дату передачі ОЗ, так і договірна вартість (тобто залишок боргу непогашених лізингових платежів + додаткова договірна компенсація, наприклад, за вже понесені витрати).

Таким чином, при зміні лізингооотримувача у первісного лізингоотримувача має бути відображено:

  • переведення боргу за сумою відшкодування вартості предмету фінлізингу, яку залишилось погасити лізингодавцю (Дт 531 Кт 377);
  • передачу об’єкта фінлізинга (Дт 377 Кт 712) за сумою залишку боргу непогашених лізингових платежів або по сумі такого залишку боргу разом із сумою договірної компенсації.

Списується об’єкт фінлізингу у звичайному порядку як і при продажу ОЗ за його залишковою вартістю (Дт 286 Кт 10, Дт 943 Кт 286).

Детальніше про зміну лізингоодержувача та приклад із проведеннями ми писали тут.

Зауважимо декілька слів про ПДВ!

Податківці бачили у зміні лізингоодержувача безкоштовне постачання ОЗ, а тому говорили (лист ДФС від 16.05.2018 р. №2199/6/99-99-15-03-02-15/ІПК) про складання двох ПН :

  • на безкоштовне постачання на нового лізингодержувача (а він, своєю чергою, відповідно не мав право на ПК);
  • на балансову (залишкову) вартість ОЗ за даними бухобліку на початок місяця передачі такого ОЗ.

Погодитися із цим ми не могли й завжди наполягали на тому, що ніякого безкоштовного постачання немає. Про це ми зазначали тут.

На щастя, наразі в листі ДПСУ від 23.03.2020 р. №1201/6/99-00-07-03-02-06/ІПК вони вже притримуються нашої позиції - при передачі об’єкта фінлізингу первинний лізингоотримувач повинен скласти ПН на нового лізингоотримувача, виходячи з договірної вартості переданого об’єкта (не забуваючи, щоправда, про правило мінбази). При цьому на підставі такої ПН новий лізингоотримувач має право відобразити ПК. Втім, це перші вісточки зміни позиції податківців, а тому радимо отримати власну ІПК із цього приводу, аби уникнути непорозуміння із перевіряючими.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202512
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202557
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025152
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025467
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593