• Посилання скопійовано

Придбання майна у фізособи: як оподатковувати?

Фермерське господарство бажає придбати у фізособи майно (бочка для зберігання пального та трактор). Як оформити таке придбання? Чи потрібно оподатковувати виплачені фізособі кошти?

Фізособам (в будь-якому з випадків, в тому числі і засновникам) не заборонено передавати за кошти (а фактично — продавати) майно підприємству, якщо ця фізособа є власником майна.

Для цього укладається договір купівлі-продажу основного засобу між фізичною і юридичною особою у письмовій формі (п. 2 ч. 1 ст. 208 ЦКУ). За бажанням сторін такий договір може бути посвідчено нотаріально, хоча обов’язковість законодавством не передбачена.

Оприбутковуються ОЗ, придбані у фізособи на підставі акта приймання-передачі та наказу голови (керівника) ФГ. Варто також мати документи (або їх копії), які підтверджують право власності фізичної особи на майно, що реалізується, в яких зазначено ціну такого майна.

Оприбуткування ОЗ здійснюється виходячи з їх договірної вартості (встановленої у договорі купівлі-продажу).

Придбані у фізособи ОЗ оприбутковуються на субрахунок 1521 і надалі вводяться в експлуатацію на підставі Акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1). В обліку введення в експлуатацію відображається записом Дт 104 Кт 1521.

Оподаткування

Відповідно до п. 173.3 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи ФОП, то така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну), тобто зобов’язана виконати всі визначені розділом IV ПКУ функції податкового агента.

При цьому, у вищезазначеній нормі йдеться про ПДФО. Проте оскільки об'єкт оподаткування військовим збором, а також порядок нарахування, утримання та сплати даного збору, такий же, як і у випадку з ПДФО (п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ), то при утриманні ПДФО підприємство також має утримати та перерахувати до бюджету військовий збір.
Згідно з п. 173.1 ПКУ дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 ПКУ.

За п. 167.2 ПКУ ставка ПДФО становить 5 відсотків від бази оподаткування. Крім того, як було зазначено вище з такого доходу утримується і військовий збір за ставкою 1.5%.

Дохід від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оцінювальної вартості цього об’єкта, визначеної згідно із законом.

Якщо оцінку майна не проведено, то застосовується основна ставка ПДФО – 18%. Про це читайте тут.

Інформацію про виплачений дохід і утримані податки у зв’язку з продажем рухомого майна необхідно відобразити в податковому розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу «105» - у разі застосування ставки 5% з оцінкою майна і ознакою «127» - у разі відсутності оцінки та при застосуванні ставки 18%.

ЄСВ при придбанні майна у фізосіб не нараховується та не сплачується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»