Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Чи треба дисконтувати довгострокову заборгованість мікропідприємству?

Мікропідприємство придбало нерухомість для використання у госпдіяльності. Термін розрахунку за нерухомість – три роки. Сплати процентів за розстрочку договором не передбачено. Чи повинно підприємство здійснити дисконтування заборгованості?

Особливостей щодо ведення обліку довгострокової кредиторської заборгованості мікропідприємствами у П(С)БО 25 не передбачено, а тому слід щодо цього керуватися іншими П(С)БО.

Вважаємо, що якщо СГ веде облік за П(С)БО, то робити дисконтування взагалі не потрібно. І ось чому:

По-перше, у профільних П(С)БО 10 та П(С)БО 11 чітко сказано, що лише відсоткова довгострокова дебіторська та кредиторська заборгованості відображається за теперішньою (дисконтованою) вартістю;

По-друге, П(С)БО 13 не визначає порядок визначення справедливої вартості та амортизованої собівартості фінінструментів. Немає у ньому й посилань на інші П(С)БО чи  інші нормативно-правові акти, які б допомогли це зробити. Тому вважаємо, що застосовувати норми П(С)БО 12 та П(С)БО 28, як того хочуть податківці, немає за собою нормативного підґрунтя;

По-третє, на практиці деякі перевіряючі говорять, що слід застосовувати за аналогією МСФЗ, а там, як ми вище вказали, дисконтується будь-яка заборгованість. Втім, із 01.01.2018 року звертатися до норм МСФЗ для доведення тих чи інших дій в обліку, якщо сам облік ведеться за П(С)БО – недоречно. Адже із 01.01.2018 року внесено зміни до Закону №996 й змінено визначення П(С)БО, яке не дозволяє застосовувати норми міжнародних стандартів обліку у разі відсутності методів ведення обліку в нацстандартах.

Таким чином, вважаємо, що судячи із чинних та наявних норм у П(С)БО щодо дисконтування лише відсоткових довгострокової дебіторської заборгованості та довгострокового зобов’язання, відсутності будь-якої методології за визначенням справедливої вартості фінактиву та амортизованої вартості фінзобов’язань, а також зважаючи на відсутність можливості звернення до МСФЗ при обліку за П(С)БО, наразі норми вітчизняних П(С)БО не передбачають дисконтування безвідсоткової довгострокової дебіторської та кредиторської заборгованості.

Детально про це та про позицію податківців та суду із цього приводу ми писали тут.

Втім, відмітимо, що Мінфін хоче внести зміни до П(С)БО 10 та П(С)БО 11 – аби дисконтуванню підлягала будь-яка довгострокова заборгованість, в т.ч. й безвідсоткова. Про відповідний законопроект Мінфіну ми писали тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Заборгованість , Нерухомість

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі