• Посилання скопійовано

Чи треба дисконтувати довгострокову заборгованість мікропідприємству?

Мікропідприємство придбало нерухомість для використання у госпдіяльності. Термін розрахунку за нерухомість – три роки. Сплати процентів за розстрочку договором не передбачено. Чи повинно підприємство здійснити дисконтування заборгованості?

Особливостей щодо ведення обліку довгострокової кредиторської заборгованості мікропідприємствами у П(С)БО 25 не передбачено, а тому слід щодо цього керуватися іншими П(С)БО.

Вважаємо, що якщо СГ веде облік за П(С)БО, то робити дисконтування взагалі не потрібно. І ось чому:

По-перше, у профільних П(С)БО 10 та П(С)БО 11 чітко сказано, що лише відсоткова довгострокова дебіторська та кредиторська заборгованості відображається за теперішньою (дисконтованою) вартістю;

По-друге, П(С)БО 13 не визначає порядок визначення справедливої вартості та амортизованої собівартості фінінструментів. Немає у ньому й посилань на інші П(С)БО чи  інші нормативно-правові акти, які б допомогли це зробити. Тому вважаємо, що застосовувати норми П(С)БО 12 та П(С)БО 28, як того хочуть податківці, немає за собою нормативного підґрунтя;

По-третє, на практиці деякі перевіряючі говорять, що слід застосовувати за аналогією МСФЗ, а там, як ми вище вказали, дисконтується будь-яка заборгованість. Втім, із 01.01.2018 року звертатися до норм МСФЗ для доведення тих чи інших дій в обліку, якщо сам облік ведеться за П(С)БО – недоречно. Адже із 01.01.2018 року внесено зміни до Закону №996 й змінено визначення П(С)БО, яке не дозволяє застосовувати норми міжнародних стандартів обліку у разі відсутності методів ведення обліку в нацстандартах.

Таким чином, вважаємо, що судячи із чинних та наявних норм у П(С)БО щодо дисконтування лише відсоткових довгострокової дебіторської заборгованості та довгострокового зобов’язання, відсутності будь-якої методології за визначенням справедливої вартості фінактиву та амортизованої вартості фінзобов’язань, а також зважаючи на відсутність можливості звернення до МСФЗ при обліку за П(С)БО, наразі норми вітчизняних П(С)БО не передбачають дисконтування безвідсоткової довгострокової дебіторської та кредиторської заборгованості.

Детально про це та про позицію податківців та суду із цього приводу ми писали тут.

Втім, відмітимо, що Мінфін хоче внести зміни до П(С)БО 10 та П(С)БО 11 – аби дисконтуванню підлягала будь-яка довгострокова заборгованість, в т.ч. й безвідсоткова. Про відповідний законопроект Мінфіну ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202489
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024968
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428