• Посилання скопійовано

Чи можна повернути поворотну фіндопомогу майном?

Директор надав підприємству грошові кошти за договором ПФД. Чи можна повернути таку допомогу технікою, яку підприємство має на балансі?

Згідно з п. 1 ст. 1046 ЦКУ визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Водночас, зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги (п. 1 ст. 601 ЦКУ).

Тож повернення поворотної фінансової допомоги має відбуватися у грошовій формі, однак при цьому підприємство може здійснити операцію з реалізації обладнання такій фізособі та подальшого проведення взаємозаліку заборгованостей.

При цьому, така операція потрапить під визначення поняття "постачання товарів", яке наведено у пп. 14.1.191 ПКУ. А отже, на договірну вартість такого обладнання (тобто сума фіндопомоги, що буде покрита за рахунок техніки) підприємство нараховує ПЗ з ПДВ, однак не менше за балансову вартість такої техніки (якщо це ОЗ) та вартості придбання (якщо техніка є товаром). Окрім цього за такою операцією складається ПН як на постачання неплатнику ПДФ.

Таким чином, підприємство відображає в обліку реалізацію обладнання записом Дт 361 Кт 712, а при цьому виникає дохід. Одночасно з цим балансова вартість техніки списується до складу витрат записом: Дт 943 Кт 286 (якщо техніка обліковувалася як ОЗ, то вона переводиться на рахунок 286 як необоротний актив, що утримується для продажу).

Після цього складається акт (або доповнення до договору) взаємозаліку заборгованостей, зокрема, заборгованості підприємства перед директором по ПФД, та директора перед підприємством за техніку. В обліку такий взаємозалік відображається записом Дт 685 Кт 361.

Зверніть увагу, що такий варіант неможливий, якщо підприємство є платником ЄП ІІІ групи. У такому випадку розрахунки повинні здійснюватися виключно у грошовій формі, а отже, доведеться отримувати від директора кошти як оплата за техніку і вже після цього повертати йому назад як повернення ПФД.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025145
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025439
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520