• Посилання скопійовано

Чи може звичайне підприємство виплачувати стипендію?

Підприємство, яке надає інжинірингові послуги, співпрацює з профільними вузами, має угоди про співпрацю, сприяє запровадженню поглиблених програм навчання за напрямами,якіо пов'язані з специфікою підприємства. Чи може підприємство призначати стипендії студентам за рахунок власних коштів?

У багатьох нормативно-правових актах України використовується поняття «стипендія», проте в чинному законодавстві термін «стипендія» не визначений. У сучасних тлумачних словниках стипендія визначається як:

  • постійна грошова допомога, яка надається регулярно (зазвичай щомісяця) учням, студентам середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, а також аспірантам та докторантам, за умови успішного навчання;
  • регулярна грошова допомога, яка надається тим, хто навчається в учбових закладах, а також особам, які перебувають в аспірантурі, докторантурі тощо.

Отже, стипендія не пов'язана з оплатою праці і відноситься до грошової допомоги, яка має постійний (регулярний) характер.

Таке роз’яснення надає ДФС у Закарпатській області у своєму листі №2384

Згідно з п. 3 ст. 62 Закону «Про вищу освіту» особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, можуть отримувати інші стипендії, призначені фізичними (юридичними) особами.

Порядок призначення і виплати стипендій затверджено постановою КМУ №882. Нормою п. 2 даного Порядку передбачено, що учням, студентам, курсантам вищого навчального закладу, слухачам, клінічним ординаторам, аспірантам і докторантам, які навчаються згідно з угодами, укладеними між навчальними закладами або науковими установами та фізичними або юридичними особами, стипендії можуть виплачуватися за рахунок коштів цих осіб, якщо це встановлено умовами укладеної угоди.

На думку автора, у нормі мова йде про виплату стипендії студентам, які навчаються згідно з угодами, які укладені, зокрема, між ВНЗ та юрособами, які мають намір виплачувати стипендію. Тобто це повинен бути не просто контракт між ВНЗ та юрособою про співпрацю, а має бути конкретна угода, згідно з якою конкретний студент навчається у ВНЗ й стипендію якому платить юрособа за свої власні кошти. Якщо такої угоди немає, то при виплаті стипендії звільнення від оподаткування за пп. 165.1.26 ПКУ навряд чи буде працювати. Автор вважає, що податківці будуть чіплятися до тлумачення норми п. 2 Порядку №882. Роз’яснення щодо розуміння даної норми немає, тож варто для початку звернутися до Міносвіти, а потім до ДФС із запитом відповідно до ст. 52 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202556
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025150
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025465
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520