У багатьох нормативно-правових актах України використовується поняття «стипендія», проте в чинному законодавстві термін «стипендія» не визначений. У сучасних тлумачних словниках стипендія визначається як:
- постійна грошова допомога, яка надається регулярно (зазвичай щомісяця) учням, студентам середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, а також аспірантам та докторантам, за умови успішного навчання;
- регулярна грошова допомога, яка надається тим, хто навчається в учбових закладах, а також особам, які перебувають в аспірантурі, докторантурі тощо.
Отже, стипендія не пов'язана з оплатою праці і відноситься до грошової допомоги, яка має постійний (регулярний) характер.
Таке роз’яснення надає ДФС у Закарпатській області у своєму листі №2384.
Згідно з п. 3 ст. 62 Закону «Про вищу освіту» особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, можуть отримувати інші стипендії, призначені фізичними (юридичними) особами.
Порядок призначення і виплати стипендій затверджено постановою КМУ №882. Нормою п. 2 даного Порядку передбачено, що учням, студентам, курсантам вищого навчального закладу, слухачам, клінічним ординаторам, аспірантам і докторантам, які навчаються згідно з угодами, укладеними між навчальними закладами або науковими установами та фізичними або юридичними особами, стипендії можуть виплачуватися за рахунок коштів цих осіб, якщо це встановлено умовами укладеної угоди.
На думку автора, у нормі мова йде про виплату стипендії студентам, які навчаються згідно з угодами, які укладені, зокрема, між ВНЗ та юрособами, які мають намір виплачувати стипендію. Тобто це повинен бути не просто контракт між ВНЗ та юрособою про співпрацю, а має бути конкретна угода, згідно з якою конкретний студент навчається у ВНЗ й стипендію якому платить юрособа за свої власні кошти. Якщо такої угоди немає, то при виплаті стипендії звільнення від оподаткування за пп. 165.1.26 ПКУ навряд чи буде працювати. Автор вважає, що податківці будуть чіплятися до тлумачення норми п. 2 Порядку №882. Роз’яснення щодо розуміння даної норми немає, тож варто для початку звернутися до Міносвіти, а потім до ДФС із запитом відповідно до ст. 52 ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити