Перед тим, як розглядати оподаткування відшкодування пошкодженого відправлення через пожежу на складі відділення «Нової пошти», необхідно ще раз ретельно перечитати умови публічного договору про надання послуг з організації перевезення відправлень (далі – Договір). Оскільки цей договір регулює відносини між Експедитором (ТОВ «Нова пошта») та Замовниками (відправниками або одержувачами відправлення) щодо надання послуг з організації перевезення відправлень на умовах, встановлених Експедитором.
З одного боку, відповідно до пп. 4.1.2 Договору до обов’язків Експедитора належить забезпечення збереження відправлення з моменту його прийняття для надання послуг до моменту його видачі Одержувачу за умови дотримання Замовником положень Договору та умов надання послуг.
Відповідальність Експедитора, встановлена пп. 7.2.2 Договору, полягає у повернені Замовнику суми, що дорівнює оголошеній вартості відправлення (але не більше, ніж його фактична вартість), та провізної плати, сплаченої Замовником згідно з відповідною експрес-накладною, у разі повної втрати або пошкодження відправлення з вини Експедитора. У разі повної компенсації оголошеної вартості за пошкоджене відправлення, Замовник повертає Експедитору відправлення, за яке було отримано компенсацію.
З другого боку, згідно з п. 8.1 Договору сторони не несуть відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх обов’язків, якщо таке невиконання (неналежне виконання) відбулося внаслідок дії обставин непереборної сили (форс - мажору).
У п. 8.2 Договору зазначено, що обставинами непереборної сили (форс-мажором) згідно з Договором вважаються, зокрема лиха біологічного, техногенного та антропогенного походження (вибухи, пожежі, масові епідемії, епізоотії, епіфітотії тощо) та інші обставини, що перебувають поза контролем і волею сторін, відбулися після набрання чинності Договором, безпосередньо впливають на дії сторін та унеможливлюють виконання зобов’язань за Договором.
Час дії форс-мажору продовжує на відповідні строки виконання сторонами своїх зобов’язань за Договором. Належним доказом факту виникнення та існування форс-мажорних обставин є документ, виданий Торгово-промисловою палатою України або регіональними торгово-промисловими палатами (п. 8.4 Договору).
Тобто, якщо пожежна експертиза дійде висновків, що пожежа на складі відділення «Нової пошти» сталася не з вини цього підприємства чи його відповідальних працівників, то на підставі розділу 8 Договору вважатиметься, що невиконання своїх обов’язків Експедитором відбулося внаслідок дії обставин непереборної сили (форс - мажору), за яке він відповідальності не несе.
Виходячи з викладеного, є сенс дочекатися відповіді на претензію, яку Замовник згідно з пп. 4.4.3 Договору пред'явив Експедитору, та за її змістом визначати податкові наслідки щодо втраченого через пожежу відправлення.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити