• Посилання скопійовано

Витрати на поліпшення орендованого приміщення: які особливості оподаткування при зміні орендодавця?

Підприємство – орендар поліпшило стан приміщення, яке орендує. Згодом змінюється орендодавець, про що підписано акт приймання-передання орендованого приміщення з колишнім орендодавцем без компенсації витрат на його поліпшення. Було підписано договір та акт приймання-передання з новим орендодавцем. Як відобразити в обліку витрати на поліпшення такого приміщення при його повернені? Чи нараховуються ПЗ з ПДВ при поверненні такого об’єкту оренди?

Юридичні аспекти щодо поліпшення орендованого приміщення ми розглядали тут>> 

Відповідно  до абз. 2 п. 8 П(С)БО 14 та п. 21 Методичних рекомендацій №561, витрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигід, які первісно очікувалися від його використання, відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших НМА.

Витрати на капітальний ремонт об'єктів основних засобів можуть бути визнані капітальними інвестиціями, якщо витрати на значний огляд і капітальний ремонт можуть бути ідентифіковані з окремою замортизованою частиною (компонентом) основних засобів. 

Витрати на ремонт можуть бути визнані капітальними інвестиціями, якщо ціна придбання активу вже відображає зобов'язання (необхідність) підприємства здійснити в майбутньому витрати для приведення активу до стану, в якому він придатний для використання. 

Наприклад, у разі придбання будівлі, яка потребує ремонту, витрати на ремонт приймаються на збільшення первісної вартості цієї будівлі до суми, яка може бути відшкодована від використання будівлі в майбутньому (п. 30 Методичних рекомендацій №561).

Вартість завершених капітальних інвестицій в об'єкти операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) відображається за дебетом субрахунку 117 «Інші необоротні матеріальні активи».

ДФС в ІПК від 30.01.2018 р. №352/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що  при переданні орендарем орендодавцю поліпшень об'єкта оренди на дату, визначену відповідно до п. 187.1 ПКУ, орендар повинен визначити податкові зобов'язання з ПДВ, скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

Якщо орендар укладає новий договір оренди того ж приміщення і на тих самих умовах,  то він продовжує використовувати орендоване приміщення для здійснення господарської діяльності. При цьому відповідно до умов договору оренди по закінченню строку оренди приміщення передається за актом приймання-передачі, за яким поліпшення об'єкта оренди не передаються. Фактичні витрати на поліпшення приміщення залишаються у користуванні орендаря та у подальшому використовуватимуться за новим договором оренди.

Оскільки згідно з умовами договору оренди операції з передачі орендарем таких поліпшень орендодавцю не відбувається, то у такому випадку не виникає підстав для нарахування орендарем податкових зобов'язань з ПДВ.

Виходячи з викладеного зазначимо, що підставою для ненарахування податкових зобов’язань з ПДВ в орендаря є подальший облік завершених капітальних інвестицій в об'єкти операційної оренди на субрахунку 117 з їх амортизацією. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»