• Посилання скопійовано

Підприємство орендує приміщення поза юрадресою: чи ставати на неосновне місце обліку?

Підприємство орендує ще одне приміщення поза його юрадресою, яке знаходиться у іншому районі міста. Чи треба ставати на неосновний облік за адресою орендованого приміщення та зазначати про це в формі №20-ОПП?

Згідно із п. 63.3 ПКУ, з метою проведення податкового контролю:

  • платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку);
  • платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків (далі – Порядок №1588).

Пункт 7.1 Порядку №1588 говорить: якщо відповідно до законодавства в платника податків, крім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.

За п. 7.2 Порядку № 1588, одним із шляхів взяття платника податків на облік за неосновним місцем обліку є повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП (додаток 10 до Порядку №1588), поданого платником відповідно до розділу VIII цього Порядку, та якщо у такому повідомленні платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об’єкта оподаткування. 

Отже, якщо оренда приміщення в іншому районі міста призводить до сплати податків, або таке приміщення використовується платником податків у власній діяльності, що випливає на сплату ним податків навіть за основним місцем обліку, він зобов’язаний повідомляти податківців за основним місцем обліку про наявність такого об’єкту, пов’язаного з оподаткуванням, шляхом подання форми №20-ОПП. 

А ось проставляти позначку у графі 11 форми №20-ОПП треба, на нашу думку, лише у випадках, зазначених у п. 7.1 ПКУ. Тобто, якщо наявність майна поза основним місцем обліку призводить до обов’язків  щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці, де знаходиться таке майно.

З оренду приміщення платник податку сплачує орендну плату. Але така орендна плата не потребує подання ним окремої декларації. Навіть, якщо орендодавцем є фізособа, що не має статусу самозайнятої особи, то ПДФО та ВЗ, що утримуються з такої орендної плати, сплачуються за місцезнаходженням орендаря і зазначаються лише в формі №1ДФ за місцем його податкової адреси (основним місцем обліку). Таке роз’яснення надавала ДФСУ у листі від 10.05.2016 № 10301/6/99-95-42-02-16. Отже, якщо це всі податки, які сплачує  орендодавець, то позначку у графі 11 форми №20-ОПП ставити немає потреби.

А ось якщо за адресою орендованого приміщення працюють працівники орендаря, ситуація інша. ДФСУ наполягає:  ПДФО підлягає сплаті до відповідного місцевого бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) власних або орендованих приміщень (будівель) в різних регіонах України, у яких працюють наймані працівники такого суб’єкта господарювання, незважаючи на відсутність у такого суб’єкта господарювання відокремлених структурних підрозділів. Отже, в такому випадку, оскільки ПДФО сплачуватиметься орендарем за неосновним місцем обліку, йому треба стати у відповідному контролюючому органі на облік. Одним із шляхів для цього, як і зазначалося, це проставляння позначки у графі 11 форми №20-ОПП при повідомленні податківців про оренду такого приміщення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202422
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202440
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202435
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202439
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024135