Головна Усі консультації Держрегулювання Ліцензії і дозволи

Ліцензія на видобування корисних копалин: чи нараховувати амортизацію?

Підприємство має ліцензії на видобування каменю на кількох кар’єрах. На одному з них видобування не проводиться. Чи потрібно у такому разі нараховувати амортизацію?

Звернемось до П(С)БО 8 «Нематеріальні активи», в якому надається інформація щодо порядку обліку нематеріальних активів (далі - НА) (до яких відповідно і відносяться ліцензії) на підприємстві.

Нарахування амортизації НА здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством при визнанні цього об’єкта активом (п. 25 П(С)БО 8). Тобто має місце саме строк корисного використання такого активу, під час якого такий актив призводить до економічних вигід.

Прямої норми якою описується порядок “консервації” об’єкта НА, як у випадку з ОЗ немає. Встановлено лише, що нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття НА. В даному випадку вибуття НА не відбувається. Отже, його потрібно амортизувати протягом строку дії отриманої ліцензії. 

Інша справа, як визнаватимуться витрати у сумі нарахованої амортизації, якщо здійснення діяльності, на яку отримана ліцензія, фактично не відбувається. На нашу думку, така амортизація належатиме до інших операційних витрат (субрахунок 949).

В податковому обліку слід враховувати зміни, які відбулися в ст. 138 ПКУ з 01.01.2017 р. Якщо підприємство – платник податку на прибуток, який здійснює коригування фінрезультату на різниці, встановлені ПКУ (згідно з пп. 134.1.1 ПКУ), то він має враховувати, що починаючи з 01.01.2017 р. у пп. 138.3.2 ПКУ з'явився новий термін "невиробничі нематеріальні активи", який означає НА, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку. А господарською діяльністю згідно з пп. 14.1.36 ПКУ вважається  діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами. 

Отже, оскільки амортизація ліцензії в бухгалтерському обліку відбуватиметься, а використання її у господарській діяльності – ні, то платник податку на прибуток буде змушений збільшувати фінрезультат на суму нарахованої амортизації такого НА відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінзвітності. Водночас нарахування амортизації такої ліцензії в податковому обліку згідно з пп. 138.3.2 ПКУ не відбуватиметься, а отже, зменшити фінрезультат до оподаткування згідно з пп. 138.2 ПКУ платник податку за такою ліцензією не зможе. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Ліцензії і дозволи
Теги:
Амортизація , Ліцензія , Нематеріальні активи , Податок на прибуток

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі