• Посилання скопійовано

Як визначити дохід підприємцеві-"єдиннику" при розрахунках через термінали

Підприємець-"єдинник" використовує платіжні термінали при здійсненні розрахунків з покупцями. На яку дату слід відображати отримання доходів: на дату Z-звіту чи на дату надходження коштів на розрахунковий рахунок підприємця? Яку суму слід включати до доходів: з урахуванням комісії банку чи без неї?

Відповідно до пп. 3 п. 6  Порядку ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість від 19.06.2015 р.  №579 у графі 2 Книги зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги.

Згідно з п. 292.1 ПКУ дохід фізособи - підприємця - це дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

ДФС у Рівненській області у листі від 27.04.2016 р. №83/14з/17-00-13-03-05 розглянула питання щодо визначення доходу фізособою – підприємцем на спрощеній системі оподаткування у разі використання платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги).

Податківці роз'яснили, що у такому разі датою отримання доходів є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку.

Також, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи послуги) із використанням платіжних терміналів з суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізособи – підприємця є повна сума виручки (з врахуванням комісії, утриманої банком).

Аналогічні думки щодо дати визнання доходу висловлюють дніпропетровські податківці тут>>

Але є лояльніша позиція податківців, що наведена у "ЗІР", підкатегорія 107.04: "у разі використанні платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (послуги) доходом фізичної особи – платника – єдиного податку вважається вся сума, що надійшла на розрахунковий рахунок".

Проте до цієї думки слід підходити з обережністю. На думку автора, правильно буде відображати у Книзі доходів повну суму виручки (без вирахування комісії), оскільки саме такий дохід отриманий підприємцем, що підтверджується даними Z-звіту.

Якщо банк утримує комісію з коштів, які надійшли на поточний рахунок, то це є лише формою розрахунку з банком за надані послуги еквайрингу. До того ж така комісія розраховується від повної суми доходу підприємця.

Можливо, що у майбутньому податківці змінять думку (адже роз'яснення у "ЗІР" не мають статусу податкових консультацій). У цьому випадку під час перевірки можуть бути донараховані доходи, а також можливі штрафні санкції за заниження суми єдиного податку, зокрема, для ІІІ групи платників єдиного податку. Також може статися так, що підприємцем перевищено допустимий обсяг для перебування у певній групі платників єдиному податку (після врахування у доходах комісій банку) – з усіма наслідками, що випливають з цієї ситуації. Отже, ми рекомендуємо відображати у Книзі обліку повну суму виручки за даними Z-звіту, з урахуванням комісії банку, але на дату фактичного отримання грошових коштів на рахунок у бунку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»