За нормою п. 296.10 ПКУ РРО не застосовуються платниками єдиного податку:
- першої групи;
- другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн.
Однак, у разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн, застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим, крім тих випадків, коли розрахунки здійснюються виключно у безготівковій формі.
Адже згідно з ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95 (далі – Закон про РРО) РРО застосовується для реєстрації розрахункових операцій, якими у свою чергу, є приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг). А відповідно до п. 12 ст. 9 Закону про РРО, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються, то РРО не застосовується.
Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
На підставі вищесказаного, регіональні податківці у Закарпатській області на своєму офіційному сайті роз’яснюють, що у платників єдиного податку, у яких за 9 місяців 2016 обсяг доходу понад 1 млн грн, при здійсненні своєї господарської діяльності зобов’язані з 1 січня 2017 року застосовувати РРО або перейти на використання виключно безготівкових розрахунків.
Таким чином, "єдинник" 2 групи може приймати готівку без застосування РРО протягом періоду, коли його оподатковуваний ЄП дохід у будь-якій формі згідно з ст. 292 ПКУ не перевищує 1 млн грн. РРО не потрібно використовувати, якщо розрахунку із клієнтами будуть здійснюватися виключно безготівково, тобто шляхом переказу коштів з одного розрахункового рахунку на інший:
- або із самого початку (при підрахунку 1 млн грн);
- або вже після перевищення обсягу доходу в 1 млн грн, який складався як з готівкових коштів, так і безготівкових. Щоправда, на практиці деякі податківці у такому разі все одно вимагають від ФОП придбати й зареєструвати РРО.
Тому фактично зміни щодо застосування РРО запроваджуються не з 1 січня 2017 року, а лише після того, як КМУ затвердить перелік технічно складних побутових товарів.
Перелік товарів, які підлягатимуть застосуванню РРО, має встановити Кабінет Міністрів до 31.03.2017 р. Протягом цього періоду штрафні санкції застосовуватися не будуть. Про це ми писали тут.