• Посилання скопійовано

Несвоєчасне оприбуткування готівки через переведення годинника в РРО на зимовий час - штрафу можна уникнути

Підприємець користується РРО. Торгова точка працює до 24.00. 28 жовтня 2013 р. в касовому апараті не перевели годинник на зимовий час, електронний звіт відправили вчасно. А от в друкованому Z-звіті за цей день стоїть час 00.15 за 29 жовтня 2013 р. Чи є це порушенням? Якщо так, то які його фінансові наслідки?

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. №265/95-ВР (далі – Закон про РРО), слід  щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО. 

Додатково варто пам’ятати вимогу п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. №637 (далі — Положення про касові операції), там зазначено, що усі готівкові кошти, що надходять до кас, потрібно своєчасно (у день їхнього одержання) та в повній сумі оприбутковувати. А оприбуткуванням готівки вважають проведення підприємствами її обліку в касі на повну суму фактичних надходжень у касовій книзі та КОРО (п. 2.6 Положення про касові операції). 


У випадку коли готівкові розрахунки оформлюють із застосуванням РРО або розрахункових книжок (далі — РК), готівку вважатимуть оприбуткованою після проведення запису коштів у повній сумі їхнього фактичного надходжень у КОРО на підставі Z-звіту або даних РК.

Тож, готівкові кошти, що надходять до кас під час проведення розрахунків, потрібно своєчасно (у день їхнього одержання) та в повній сумі оприбутковувати. Отже – використовуєте РРО, то без Z-звіту не можливо оприбуткувати готівку, що надійшла за день. 

У випадку цілодобової торгівлі Z-звіт слід роздрукувати після проведення останнього розрахунку за день, але до 24.00. А от в ситуації коли  Z-звіт буде роздруковано після 24.00, і в нього потраплять розрахунки за попередню добу, то в такому випадку податківці можуть вважати, що готівка несвоєчасно оприбуткована (тобто не день у день). 

Тож, цілком можливо, що до підприємства можуть (але, на думку автора, не обов’язково) застосувати санкцію в п’ятикратному розмірі від неоприбуткованої (несвоєчасно чи неповної) суми, за несвоєчасне оприбуткування готівки (в день її надходження) (ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 11.05.99 р. №436/95).

Крім того, за порушення вимоги щоденного друкування Z-звіту передбачено штраф до суб’єкта господарювання 20 НМДГ (340 грн) (п. 4 ст. 17 Закону про РРО). 

Крім того, є й адмінпокарання за таке порушення, а власне санкція в розмірі:

- від 2 до 5 НМДГ (від 34 до 85 грн) ― до особи, яка проводила розрахункові операції (касир, інша відповідальна особа), порушуючи порядок проведення розрахунків, а саме не роздруковуючи Z-звіт. При повторному порушенні — штраф від 5 до 10 НМДГ (від 85 до 170 грн) (ст. 155-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, далі - КпАП); 

— від 5 до 10 НМДГ (від 85 до 170 грн) ― до посадової особи підприємства за порушення порядку проведення розрахунків. І тут за повторне  правопорушення санкція зростає від 10 до 20 НМДГ (від 170 до 340 грн) (ст. 155-1 КпАП).

Звісно, цілком можливо, що вам вдасться пояснити перевіряючим, що фактично помилки немає – та відповідно уникнути санкцій. Адже ви просто не своєчасно перевели годинник в РРО на зимовий час, а отже фактично Z-звіт було роздрукованно вчасно, а саме в 23.15 28 жовтня 2013 р. Доказом такої помилки може бути пояснення, отримане від ЦСО. Тут попередньо слід звернутися в ЦСО та попросити в них довідку, яка б свідчила, що дійсно своєчасно не було переведено годинник на РРО на годину назад. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024270
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705